ترمپ: امریکا و کوریای شمالی آماده‌ی شروع فصل جدیدی در روابط‌شان هستند

دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا از آماده‌گی کوریای شمالی برای کنار گذاشتن برنامه‌ی اتمی و هموار شدن مسیر بهبود روابط دوجانبه سخن گفته و همچنین نسبت به حل اختلاف هسته‌ای با ایران ابراز امیدواری کرده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، آقای ترمپ که پس از مذاکره با کیم جونگ- اون، رهبر کوریای شمالی در یک نشست خبری در سنگاپور سخن می‌گفت، اعلام کرد که کوریای شمالی «تعهد تغییرناپذیر» خود به غیر اتمی شدن شبه‌جزیره‌ی کروریا را اعلام کرده و افزود که رهبران دو کشور «آماده‌گی خود را برای آغاز تاریخ و گشایش فصلی جدید در روابط دو ملت» ابراز داشته‌اند.

آقای ترمپ گفت که کیم جونگ- اون فرصتی بی‌سابقه داشته و گفته است که «خیلی زود سایت آزمایش موشکی آن کشور را از میان خواهد برد.» وی افزود که ایالات متحده نیز متعهد شده است که از انجام «تمرین‌های نظامی» خودداری ورزد. ظاهراً اشاره‌ی او به مانورهای نظامی امریکا و کوریای جنوبی است که معمولاً ابراز نگرانی و واکنش خشم‌آلود کوریای شمالی، از جمله آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای را در پی داشته است. رییس جمهور امریکا همچنین گفت که در گفت‌وگو با کیم جونگ- اون، «به موضوع حقوق بشر اشاره شد.»

رییس جمهور امریکا در مورد ایران گفت: «امیدوارم در موقع مناسب و بعد از این که تحریم‌ها تأثیر خود را گذاشت – و آنچه که علیه ایران وضع کرده‌ایم تحریم‌های بسیار شدیدی است – امیدوارم آن‌ها به سر میز مذاکره و توافقی واقعی برگردند؛ زیرا واقعاً چنین چیزی را دوست دارم، اما حالا برای چنین تحولی زود است.» آقای ترمپ گفت که موضوع گسترش تسلیحات هسته‌ای را بسیار مهم می‌داند و به همین دلیل نیز پیگیر موضوع توافق هسته‌ای با ایران بوده است. وی تلویحاً تصمیم خود در خروج از برجام را مؤثر دانست و این گفته را تکرار کرد که به نظر او رفتار ایران اخیراً تغییر مثبت یافته است.

نشست خبری رییس جمهور امریکا در پی دیدار با رهبر کوریای شمالی برگزار شد که روز سه‌شنبه (۲۲ جوزا) در سنگاپور صورت گرفت.

روز سه‌شنبه، مدت کوتاهی پس از ساعت ۹ بامداد به وقت سنگاپور رییس جمهور امریکا و رهبر کوریای شمالی به مدت حدود چهل دقیقه و تنها با حضور یک مترجم گفت‌وگوی خصوصی کردند و پس از آن، مذاکرات با حضور مقامات همراه دو طرف به مدت دو ساعت ادامه یافت. در این بخش از مذاکرات و همچنین ناهار کاری پس از آن، مایک پمپئو، وزیر خارجه، جان بولتون، مشاور امنیت ملی و جان کلی، رییس ستاد کارکنان کاخ سفید، و از جانب کوریای شمالی کیم یونگ- چول، رییس سابق سازمان اطلاعات کوریای شمالی و از مشاوران نزدیک رهبر آن کشور، بی یونگ- هو، وزیر امور خارجه و ری سو-یونگ، معاون حزب حاکم کارگر رهبران کره شمالی شرکت داشتند.

پیش از آغاز مرحله‌ی دوم مذاکرات، رییس جمهور امریکا در مورد ملاقات دوجانبه با رهبر کوریای شمالی گفت: «خیلی خوب، خیلی خیلی خوب. روابط خیلی خوب است.» و افزود که «ما یک مشکل بزرگ را حل و فصل خواهیم کرد.» رهبر کوریای شمالی نیز اظهار داشت: «ما بر تردیدها و گمانه‌زنی‌ها در مورد این مذاکرات فایق آمدیم و من معتقدم که این برای صلح خوب است.» کیم جونگ- اون افزود: «به باور من، این مقدمه‌ای برای صلح است.»

ملاقات دونالد ترمپ و کیم جونگ- اون اولین دیدار عالی‌ترین مقامات دو کشور بوده است. حتا پیش از شروع مذاکرات هم آقای ترمپ گفت که «ما بسیار موفق خواهیم بود و این برای من مایه‌ی افتخار است و ما روابطی عالی خواهیم داشت. من تردیدی در این ندارم.» کیم جونگ-اون نیز به زبان کوریایی گفت که «رسیدن به این مرحله آسان نبوده است، اغراض و اقدامات گذشته قیودی بر دست و پای ما نهاده بود، اما ما بر همه آن‌ها غلبه کردیم و امروز این‌جا هستیم.»

در پایان مذاکرات و نهار کاری، رییس جمهور امریکا و رهبر کوریای شمالی طی مراسمی در برابر خبرنگاران، سندی را امضا و مبادله کردند. به گفته‌ی ناظران، با امضای این سند، امریکا و کوریای شمالی به ایجاد روابط بهتر بین دول ملت، کمک به صلح و ثبات در شبه‌جزیره کوریا، خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره‌ی کوریا و موارد دیگری از جمله یافتن و مبادله اجساد اسرا و مفقودان جنگ کوریا متعهد شده‌اند.

احتمالاً در طول مذاکرات، خواسته‌های کوریای شمالی شامل لغو تحریم‌های تجاری، دریافت کمک اقتصادی و سرمایه‌گذاری خارجی و توافق امریکا با امضای معاهده‌ی صلح و شناسایی رسمی آن کشور و از سوی امریکا، پایان برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای و موشکی کوریای شمالی نیز مطرح شده است.

برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کوریای شمالی به وضع محدودیت‌های تجاری بین‌المللی و تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ی ایالات متحده منجر شده و در ماه‌های منتهی به ابتکار کیم جونگ- اون برای برقراری ارتباط مجدد با کره جنوبی و پیشنهاد ملاقات با دونالد ترمپ، فشار سنگینی را بر اقتصاد ضعیف آن کشور وارد می‌کرده است. به خصوص این‌که چین، به عنوان شریک تجاری اصلی کوریای شمالی نیز تحت فشار امریکا ناگزیر شد ارتباط اقتصادی خود با کوریای شمالی را محدود کند. ممکن است این اقدام همچنین باعث شده باشد تا رهبری کوریای شمالی ادامه‌ی اتکای به چین را چندان اطمینان‌بخش نداند.

با توجه به الگوی رشد اقتصادی چین که مدیون سرمایه‌گذاری خارجی بوده، بعید نیست که رهبری کوریای شمالی انتظار دارد در برابر انتخاب شیوه‌ای مسالمت‌آمیز در برابر امریکا و متحدانش از امتیاز و موقعیت مشابهی برخوردار شود. تحول اقتصادی چین مدت کوتاهی پس از ملاقات رهبر وقت آن کشور و رییس جمهور وقت امریکا و برقراری روابط دوجانبه به جریان افتاد.

مقامات امریکایی معتقد اند که فشار تحریم‌ها باعث تغییر موضع رهبر کوریای شمالی شده است.

در برابر انتظارات کوریای شمالی، ایالات متحده نیز خواستار توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی و پایان گرفتن «تهدید» آن کشور نسبت به همسایه‌گان، به خصوص کوریای جنوبی بوده است. مقامات امریکایی گفته بودند که در جریان مذاکرات روز سه شنبه، موضوع حمایت از حقوق بشر مطرح نخواهد شد و با وجود توجه کوریای جنوبی نسبت به وضعیت شهروندان کوریای شمالی، مقامات آن کشور نیز در این مورد پافشاری نکرده‌اند. اقای ترمپ هم از «اشاره به این موضوع» در مذاکرات روز سه‌شنبه سخن گفته است. انتظار می‌رود مسئله‌ی حقوق بشر که برای مقامات کوریای شمالی همواره حساسیت‌برانگیز بوده، در تماس‌های بعدی بین دو طرف به نحوی عنوان شود.

در گذشته، بین نماینده‌گان امریکا و متحدانش، به خصوص کوریای جنوبی با نماینده‌گان کوریای شمالی مذاکراتی صورت گرفته و توافق‌هایی محدود به دست آمده است. در این مذاکرات معمولاً کوریای شمالی در برابر کاهش فعالیت‌های نظامی خود، امتیازات اقتصادی دریافت کرده است، اما به گفته‌ی مقامات غربی، معمولاً توافق خود را زیر پا گذاشته است. منابع کوریای شمالی نیز متقابلاً طرف مقابل را به نقض عهد متهم کرده‌اند.

با توجه به این سابقه، برخی منابع، از جمله در ژاپن با ملاقات رهبران امریکا و کوریای شمالی محتاطانه برخورد کرده و تلویحاً از امریکا خواسته بودند که از دادن امتیاز بدون دریافت تضمین‌های لازم خودداری ورزند.

در مقابل، روسیه و دولت چین که همواره نزدیک‌ترین متحد کوریای شمالی بوده‌اند، از موضع اعلام شده‌ی منابع کوریای شمالی در مورد لزوم حرکت تدریجی به سوی خلع سلاح اتمی در برابر دریافت امتیازات سیاسی و اقتصاد حمایت کرده‌اند. روز سه‌شنبه، یک مقام ارشد وزارت خارجه‌ی چین گفت که دولت او از نشست سران امریکا و کوریای شمالی استقبال می‌کند و امیدوار است این مذاکرات به غیر اتمی شدن شبه جزیره‌ی کوریا منجر شود. وی در عین حال افزود که «لازم است سازوکاری برای استقرار صلح در شبه جزیره کره ایجاد شود که پاسخ‌گوی نگرانی‌های امنیتی مشروع کوریای شمالی باشد.»

برخی ناظران گفته‌اند که چین نگران آن است که در صورت بهبود روابط امریکا و کوریای شمالی و کاهش وابسته‌گی آن کشور، شاهد تضعیف نفوذ خود در شبه‌جزیره‌ی کوریا باشد. همچنین، همکاری نزدیک و شاید در نهایت وحدت دو کوریا می‌تواند به زیان موقعیت کنونی چین به عنوان تنها قدرت نظامی و اقتصادی منطقه تمام شود.

با وجود انعکاس جهانی ملاقات رهبر کوریای شمالی با رییس جمهور امریکا، خبرگزاری رسمی کوریای شمالی این ملاقات را گزارش نکرد، اما گزارش سفر کیم جونگ- اون به سنگاپور از جمله گردش شبانه‌ی او در شام‌گاه گذشته با تصویر توسط این خبرگزاری مخابره شد. همچنین تصاویری از نصب روزنامه‌ی دیواری در ایستگاه مترو پیونگ‌یانگ منتشر شده که خبر سفر رهبر این کشور به سنگاپور را به اطلاع همه‌گان می‌رساند.

در واکنش به اظهارات رییس جمهور امریکا، سخنگوی رییس جمهور کوریای جنوبی گفته است که «در این مرحله باید دریافت که مفهوم دقیق اظهارات پرزیدنت ترمپ چیست.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن