گفتگوهای سه‌جانبه «افغانستان پس از ناتو»

۸صبح، استانبول: چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته، استانبول شاهد نشست سه‌جانبه افغانستان، پاکستان و ترکیه روی مسایل مرتبط به ثبات افغانستان بود. در این نشست که از جانب مرکز مطالعات استراتژیک آسیای جنوبی که مقر آن در استانبول است برگزار شده بود،‌ شماری از شخصیت‌های سیاسی،‌ اعضای جامعه مدنی و شماری از روزنامه‌نگاران اشتراک داشتند.
بحث‌های محوری این نشست را ثبات و مشکلات سیاسی افغانستان، روابط افغانستان و پاکستان و هم‌چنان نقش ترکیه در میانجی‌گری میان افغانستان و پاکستان تشکیل می‌داد.
فضل‌احمد بورگت، مشاور معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان و سیدحسین فاضل سانچارکی، مشاور رییس اجرایی از اعضای شرکت‌کننده از جانب افغانستان در این نشست بودند. در ضمن، صفت‌الله ساپی رییس مرکز رسانه‌های حکومت، فهیم دشتی روزنامه‌نگار،‌ عبدالله نوید معاون مرکز مطالعات منطقه‌ای افغانستان،‌ پرویز کاوه روزنامه‌نگار،‌ اکبر بارکزی وزیر اسبق معادن و شمار دیگری از افغان‌ها در این نشست از کابل دعوت شده بودند.
داکتر غیرت بهیر، رییس بخش سیاسی حزب اسلامی به رهبری حکمتیار نیز از اشتراک‌کنندگان این مجلس بود.
از جانب پاکستان نیز شماری از شخصیت‌های سیاسی و روزنامه‌نگاران آن کشور حضور داشتند. جهانگیر قاضی سفیر اسبق پاکستان در امریکا،‌ روسیه، چین و هند و نماینده اسبق آن کشور در سازمان ملل متحد و هم‌چنان رحیم‌الله یوسف‌زی روزنامه‌نگار پاکستانی در میان هیات پاکستانی دیده می‌شدند.
در این نشست که دو روز طول کشید، اشتراک‌کنندگان در سه جلسه جداگانه به مسایل محوری این نشست پرداختند و تبادل نظر کردند و راه‌حل‌های‌شان را برای رسیدن افغانستان به ثبات ارایه کردند.
مسوولان مرکز مطالعات استراتژیک آسیای جنوبی که از جمع شخصیت‌های سیاسی اثرگذار ترکیه‌اند، در پایان این نشست به جمع‌بندی مباحث پرداختند.
این نشست در رده‌ی دوم و به اشتراک نمایندگان جامعه مدنی، رسانه‌ها و نهادهای تحقیقاتی برگزار شده بود.

دکمه بازگشت به بالا