سفر هیأت بلندپایه‌ی امنیتی برای بررسی وضعیت امنیتی غرب کشور

۸صبح، هرات: اسکات میلر، فرمانده حمایت قاطع، یاسین ضیا، معاون وزارت دفاع، خوشحال سادات، معین ارشد امنیتی وزارت داخله و عبدالمتین بیگ، رییس اداره‌ی ارگان‌های محلی در رأس هیأتی بلندپایه برای بررسی وضعیت امنیتی هرات و ولایت‌های غربی کشور به این ولایت سفر کردند.

اسکات میلر، فرمانده حمایت قاطع در یک نشست خبری به رسانه‌ها گفت که هم‌آهنگی‌ بین نیروهای امنیتی جهت تامین امنیت بیش‌تر خواهد شد تا از این درک، ناامنی‌ها کنترل شود.

سفر این هیأت در حالی رخ می‌دهد که ولایت‌های غربی اخیراً در شعله‌های جنگ می‌سوزند. وضعیت امنیتی در ولسوالی‌های «آب‌کمری، بالامرغاب، جوند، غورماچ» و شماری از مناطق دیگر ولایت بادغیس نگران‌کننده خوانده می‌شود.

بر پایه‌ی گزارش‌ها در برخی از مناطق فراه، طالبان حضور گسترده دارند و با راه‌اندازی حملات متعدد بر نیروهای امنیتی، قربانی می‌گیرند. طالبان در آخرین مورد از کمربند امنیتی شهر قلعه نو عبور کردند و در نواحی مختلف شهر با در دست داشتن سلاح‌های سبک و سنگین، مانور دادند و به دولت خط و نشان کشیدند.

در ولایت غور هم وضعیت به همین شکل است. شش ولسوالی غربی این ولایت از مدتی به این‌سو در تهدید بلند امنیتی قرار دارند و اداره‌ی محلی این ولایت بارها از این بابت اظهار نگرانی کرده است. در چند ولسوالی غور، همین اکنون آتش درگیری بین نیروهای دولتی و طالبان در میدان‌های نبرد شعله‌ور است.

ولسوالی‌های شرقی هرات هم اخیراً ناآرامی‌های کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده‌اند. عبدالقیوم رحیمی، والی هرات با پوشیدن لباس رزم در سفری بیش‌تر از یک هفته‌ای به این ولسوالی‌ها، طالبان را از مناطق‌شان عقب زد و دوباره با هیأت امنیتی بلندپایه به هرات برگشت.

از ولایت بادغیس هم وضعیت بهتری گزارش نشده است. فرماندهان محلی طالبان در برخی از ولسوالی‌های این ولایت، علیه مردم و نیروهای دولتی جولان می‌دهند و قربانی می‌گیرند.

گزارش‌های تایید نشده از کشته شدن ۳۰ کماندو و به اسارت رفتن هشت تن دیگر از این نیروها به دست طالبان در ولسوالی آب‌کمری بادغیس خبر می‌دهد.

یاسین ضیا، معاون وزارت دفاع ملی در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح، درگیری در ولسوالی آب‌کمری بادغیس را تایید می‌کند اما از شمار دقیق کشته‌‌گان جزییات نمی‌دهد. آقای ضیا می‌گوید که جنگ همین اکنون در ولسوالی آب‌کمری بادغیس جریان دارد و «هر دو طرف تلفاتی دارند».

گفتنی است که طی دو ماه گذشته، این دومین سفر هیأت بلندپایه‌ی امنیتی به هرات است. آگاهان اما از سفر قبلی این هیأت ابراز نارضایتی می‌کنند و به این باوراند که با توجه به افزایش تحرکات طالبان در هرات و سایر ولایت‌های غرب افغانستان، دست‌آورد سفر قبلی ملموس نبوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن