دیده‌بان شفافیت: امسال ۴٫۵ میلیون نفر به کارمندان دولت رشوت داده‌اند

۸صبح، کابل: گزارش سالانه دیده‌بان شفافیت افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۴٫۵ میلیون نفر در افغانستان ناگزیر به پرداخت رشوت به کارمندان دولت شده‌اند.

نهاد دیده‌بان شفافیت افغانستان روز یک‌شنبه هجدهم قوس گزارش سالانه این نهاد را تحت عنوان « سنجش حجم کلی فساد در کشور و تشخیص فاسدترین و پاک‌ترین نهاد دولتی» به نشر رساند.

در این گزارش از حدود ۸ هزار نفر در ۳۴ ولایت و در ۱۴۰ ولسوالی کشور مصاحبه شده است. براساس این گزارش، ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سال روان از روی ناگزیری به ماموران دولتی رشوت پرداخت کرده‌اند.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که مجموع پولی که مردم در سال ۲۰۱۸ رشوت داده‌اند، چیزی در حدود ۱٫۷ میلیارد دالر می‌شود.

 

معارف و قضا فاسدترین نهادها

از سویی هم، یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که بیشتر مردم افغانستان، نهاد قضا و معارف را از مفسدترین اداره‌های افغانستان می‌دانند.

 در گزارش این نهاد آمده است که از مجموع مصاحبه شونده‌گان، ۱۴ درصد آنان معتقدند که محاکم از فاسدترین نهادهای افغانستان هستند، ۱۰ درصد نیز وزارت معارف را فاسدترین نهاد ارزیابی کرده‌اند و ۹ درصد نیز باور دارند که دادستانی کل از فاسدترین اداره‌های افغانستان است.

براساس گزارش تازه این نهاد، یک چهارم مردم افغانستان باور دارند که فساد در افغانستان کاهش یافته است. ارزیابی دیده‌بان شفافیت نشان می‌دهد که میزان فساد نسبت به سال ۲۰۱۶ از ۴۷ درصد به ۳۳ درصد کاهش یافته است.

این نهاد در گزارش تازه خود آورده است که ۶۱ درصد مردم از وضعیت فعلی افغانستان رضایت دارند. هرچند براساس گزارش این نهاد ناامنی از اصلی‌ترین نگرانی‌های مردم است. پس از امنیت، فساد و بیکاری نیز از نگرانی‌های عمده مردم افغانستان است.

 

اراده جدی برای خشکاندن ریشه‌های فساد 

این در حالی است که رییس جمهور غنی می‌گوید که او و حکومتش اراده جدی دارد تا فساد را از ریشه بخشکاند، اما مبارزه با فساد تنها وظیفه رییس جمهور و حکومت نیست بلکه وظفیه مردم، رسانه‌ها، جامعه مدنی و عالمان دینی نیز است.

آقای غنی که روز یک‌شنبه هجدهم قوس در نشست بزرگداشت از روز بین‌المللی مبارزه با فساد اداری صحبت می‌کرد، گفت: «اراده من و اراده حکومت این است که ریشه‌های فساد خشکانیده شود. این حرکت دوام خواهد داشت، این تنها وظیفه رییس جمهور و حکومت نیست، در این جا نقش مردم، نقش رسانه‌ها، جامعه مدنی و نقش علما و همه اقشار جامعه مهم است.»

رییس جمهور غنی با اشاره به این که قیمت فساد را فرزندان مردم غریب می‌پردازند، گفت که حکومت و مردم باید برای مبارزه با آن متحد شوند.

رییس جمهور افزود: «برای این‌که فرق بین کندن گودال و اصلاحات حاصل شود، ضرورت به چیست؟ ضرورت به اصلاحات با توجه به شش بعد اساسی است که عبارت است از باورمندی، طرح مشخص، نقشه راه، اراده، تطبیق و نتایج.»

رییس جمهور افزود که یکی از راه‌های مبارزه با فساد اداری تغییر نسلی است و حکومت نیز برنامه دارد که از نیروهای جوان در نهادهای دولتی استفاده کند. وی تأکید کرد در صورتی‌که از ظرفیت جوانان در نهادها و در بخش قوای بشری استفاده نشود، معنایش این خواهد بود که ما به عقب بر می‌گردیم.

رییس جمهور غنی گفت که رهبران جوانی که حالا در مقابل ما و شما قرار دارند، با مقاومت‌های شدید روبه‌رو شدند و تا این جا رسیده‌اند.

رییس جمهور در این نشست به پروسه ملی کانکور نیز اشاره کرد و گفت که کانکور در گذشته یک نمونه واضح از فساد بود اما با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی، اصلاحات گسترده‌ای در این زمینه رونما شده است.

این سخنان رییس جمهور در حالی بیان می شود که اخیراً کابینه حکومت طرحی را مورد تأیید قرار داده است که براساس آن سهمیه معینی برای داوطلبان آزمون کانکور از ولایت‌های کم‌تر انکشاف‌یافته در شماری از رشته‌ها در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یونا از اصلاحات و اقدامات انجام‌شده در جریان سال‌های گذشته در افغانستان ستایش کرده است.

این سازمان همزمان تأکید کرده است که برای بازسازی، پاسخ‌گویی و شفافیت در افغانستان تمامی نهادهای این کشور و اقشار مختلف مردم در مبارزه با فساد اداری سهیم شود.

یوناما افزوده است که مبارزه با فساد برای آینده افغانستان ضروری است.

دکمه بازگشت به بالا