قتل «فجیع» هفت کارگر کارخانه گچ در ننگرهار؛ بامیانی‌ها خواهان شناسایی و مجازات عاملان شدند

الیاس طاهری

ده‌ها تن از باشنده‌گان و اعضای نهادهای کارگری بامیان در پیوند به قتل «بی‌رحمانه» هفت تن از کارگران یک معدن گچ در ولسوالی سرخرود ننگرهار، در مقابل دفتر ساحه‌ای کمیسیون مستقل حقوق بشر این ولایت، گردهم‌آیی اعتراضی برپا کردند.

این معترضان با سر دادن شعارهایی چون «کمیسیون حقوق بشر! صدا شوید برای کارگر»، «ای رییس کشور! کارگر به جان رسیده» و «ای رییس کشور! کارد به استخوان رسیده» قتل این کارگران «بی‌دفاع» را محکوم کردند. آنان حکومت را به بی‌توجهی نسبت به جان شهروندان نیز متهم ساختند.

نهادهای کارگری و باشنده‌گان بامیان با انتشار قطع‌نامه‌ای، شکنجه و کشتار «ظالمانه» این کارگران و افراد غیرنظامی را برای حکومت که «ادعای پرچم‌داری جمهوریت و نظام مردم‌سالار را دارد»، یک «عقب‌گرد و ناکامی بزرگ» دانستند. همین‌طور معترضان نسبت به عواقب کوتاهی‌های حکومت و سایر نهادهای مسوول نیز هشدار دادند.

عبدالرحمان شهیدانی، نماینده پیشین مردم بامیان در شورای ملی که در میان معترضان حضور داشت، حق زنده‌گی و کار را از ابتدایی‌ترین حقوق شهروندان کشور عنوان کرد و افزود که حکومت مسوولیت دارد امنیت جان مردم را تأمین کند. آقای شهیدانی حکومت را به «عوام‌فریبی» متهم کرد و گفت که مردم دیگر فریب وعده‌های دروغین حاکمان را نخواهند خورد.

به باور آقای شهیدانی، برخوردهای «تبعیض‌آمیز» دولت باعث سوق دادن کشور به بن‌بست می‌شود و همین‌طور مشروعیت دولت را در افکار عامه نیز زیر پرسش می‌برد. این نماینده‌ی پیشین بامیان در مجلس نماینده‌گان، خواهان رسیده‌گی فوری و عادلانه به حادثه ننگرهار و سایر رویدادهای مشابه در کشور شد تا به گفته‌ی او در آینده چنین حوادثی اتفاق نیفتد. وی به حکومت هشدار داد که اگر به خواسته‌های مردم توجه نشود، آنان هم‌چنان بر مطالبات قانونی خود پافشاری و هزینه‌های آن را نیز پرداخت خواهند کرد.

محمد سجاد محسنی، عالم دین و از معترضان، خطاب به کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که تنها به محکومیت چنین قضایا بسنده نکند؛ بلکه مسوولیت‌هایش را به گونه‌ی درست انجام دهد و صدای مردم را بشنود.

امیر کوثری، از فعالان جامعه مدنی نیز حکومت را به بی‌توجهی نسبت به امنیت جان شهروندان متهم ساخت. به باور آقای کوثری، باتوجه به وقوع رویدادهای مشابه زیادی از این دست و به فراموشی سپردن آن، دیگر هیچ امید و باوری به این حکومت باقی نمانده که امنیت شهروندان را تأمین کند.

عبدالله شایگان، از دیگر فعالان مدنی بامیان با خواندن قطع‌نامه‌ی پایانی این اعتراض، از حکومت مرکزی کشور خواست که مسوولان محلی ننگرهار؛ به‎ویژه مسوولان ولسوالی سرخ‌رود این ولایت را به‌دلیل غفلت وظیفه‌ای و کم‌کاری در تأمین امنیت، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند.

در قطع‌نامه هم‌چنان از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواسته شده که از کنار چنین «فجایع» به ساده‌گی عبور نکند و مسوولان حکومت افغانستان را به‌عنوان عضوی از پیکره جامعه جهانی، به وسیله سازوکارهای دموکراتیک و مشروع، تحت فشار قرار داده و پاسخ‌گو سازند. همین‌طور از کمیسیون مستقل حقوق بشر و دفتر نماینده‌گی سازمان ملل در کابل خواسته شده تا این قضیه را مستقلانه بررسی و نتایج آن را با مردم در میان بگذارند. معترضان در قطع‌نامه خود هشدار داده‌اند در صورتی که به خواست‌های شان توجه نشود، پی‌آمدهای بعدی اوضاع پیش آمده، به دوش مسوولان حکومت است.

از سویی هم جواد دادگر، رییس دفتر ساحه‌ای کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت بامیان نیز در میان معترضان حضور یافت و گفت که دفتر مرکزی کمیسیون یک تیم از همکاران خود را برای بررسی ابعاد این رویداد «فاجعه‌آمیز» توظیف کرده و یافته‌های خود را با مردم و مراجع مسوول ملی و بین‌المللی شریک سازد. آقای دادگر به معترضان اطمینان داد که کمیسیون مستقل حقوق بشر با رعایت اصل بی‌طرفی و با توجه به موازین حقوق بشری، برای اجرای عدالت در رابطه به مرتکبان این رویداد، اقدامات لازم را انجام خواهد داد و همین‌طور مطالبات آنان را نیز ضمن یک گزارش مفصل به دفتر مرکزی کمیسیون خواهد فرستاد.

چهارشنبه شبِ هفته‌ی گذشته، هفت کارگر که به تازه‌گی در یک کارخانه گچ در ولسوالی سرخ‌رود ولایت ننگرهار استخدام شده بودند، از سوی افراد ناشناس به‌صورت «فجیع» به قتل رسیدند. قربانیان این رویداد، همه باشنده‌گان ولایت‌های بامیان و غزنی و از قوم هزاره بودند.

هرچند تاکنون مسوولیت این رویداد را تاکنون هیچ فرد و یا گروهی به عهده نگرفته است، اما پیش از این رییس ‌جمهور غنی ضمن محکوم کردن کشتار کارگران، به صورت تلویحی مسوولیت آن را به طالبان نسبت داده بود.

پیش از این، خانواده‌های قربانیان نیز از رییس‌جمهور و مسوولان محلی ننگرهار خواسته بودند که عاملان این رویداد را شناسی و عدالت را در این خصوص تأمین کند. تصاویری که از اجساد این قربانیان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهند که این هفت کارگر، به‌صورت دست بسته تیرباران شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن