امسال حوادث ترافیکی در افغانستان ۶۷۴ کشته و ۳۸ هزار زخمی برجای گذاشته است

۸صبح، کابل: براساس آمار وزارت صحت عامه، در جریان یازده ماه گذشته بیش از هفت هزار رویداد ترافیکی در کشور  به وقوع پیوسته است. در پی وقوع این رویدادها، ۶۷۴ نفر کشته و ۳۸ هزار و ۲۱۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

سیستم مدیریت حوادث وزارت صحت عامه از آغاز ماه جنوری سال ۲۰۱۸ میلادی تا سی‌ام نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، هفت هزار و ۳۶۵ رویداد ترافیکی مرگ‌بار را در کشور ثبت کرده است.

شمار افرادی که در این رویدادها متضرر شده‌اند، به ۳۸ هزار و ۹۵۶ نفر رسیده است. از این میان، ۵۴۱ مرد و  ۱۳۲ زن کشته شده‌اند. به همین ترتیب، ۳۲ هزار و ۵۳۵ مرد و پنج هزار و ۶۸۰ زن دیگر در بیش از هفت هزار حادثه ترافیکی زخم برداشته‌اند. هم‌چنان ۶۶ نفر دیگر به صورت غیرمستقیم از این حوادث متضرر شده‌اند.

 براساس معلومات سیستم مدیریت حوادث وزارت صحت عامه، سمنگان در صدر ولایت‌هایی قرار دارد که در آن بیش‌ترین رویدادهای ترافیکی به وقوع پیوسته است. در جریان نه ماه گذشته ۷۱۶ رویداد ترافیکی در این ولایت ثبت شده است.

هم‌چنان ولایت‌های بغلان با ۵۵۱ رویداد و پروان با ۴۸۴ رویداد به ترتیب در درجه‌های دوم و سوم قرار دارد.

هم‌چنان قندهار، پکتیا، نیمروز، ارزگان، خوست، هرات و کابل از جمع ولایت‌هایی به شمار می‌روند که حوادث ترافیکی در آن‌ها به کثرت رخ داده است.

حوادث ترافیکی در کنار رویدادهای امنیتی و حمله‌های انتحاری، یکی از مرگ‌بار‌ترین رویداد‌ها در کشور عنوان شده است.

وزارت صحت عامه در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرد که در این سال شمار مجروحان حوادث ترافیکی بیش‌تر از زخمیان رویدادهای امنیتی بوده است.

طبق اعلام این وزارت، در سال گذشته شمار کسانی که در حوادث ترافیکی مجروح و مصدوم شده‌ و برای درمان به شفاخانه‌ها مراجعه کرده‌ بودند، به ۵۲ هزار و ۶۵۷ نفر رسیده بود.

هم‌چنان در سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۴۰ نفر به شمول ۱۱۲ زن و ۴۲۸ مرد در حوادث ترافیکی کشته شده بودند.

دلایل عمده وقوع حوادث ترافیکی در کشور، راننده‌گی با سرعت غیرمجاز و کم‌توجهی راننده‌گان به قوانین ترافیکی گفته می‌شود. سرک‌های غیرمعیاری نیز از دیگر عوامل وقوع این‌گونه حوادث است. به همین دلیل سالانه هزاران نفر در سراسر کشور در رویدادهای ترافیکی، زخمی می‌شوند و نیز هزاران تن دیگر جان‌های‌شان را از دست می‌دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن