گردشگرانی از قندهار تا کابل؛ پروان و پنجشیر میزبان‌ است

شایق قاسمی

شماری از باشنده‌گان کشور در میان موجی از نگرانی‌های سیاسی و امنیتی، برای زنده‌گی آسوده در فضای صلح امیدوار‌ند و انتظار می‌کشند تا روزهای خشونت و کشتار هرچه زودتر پایان یابد. روز جمعه و بخشی از روز پنج‌شنبه کارمندان دولتی و غیر‌دولتی رخصتی دارند. با وجود گسترش جنگ در کشور، تفریح‌گاه‌های کشور هنوز هم مثل گذشته پرجنب‌و‌جوش است. سالنگ یکی از مکان‌های تفریحی پروان برای باشنده‌گان کشور است که همه‌ساله میزبان صدها گردشگر داخلی از نقاط مختلف کشور می‌باشد؛ حتا گاهی گردشگران خارجی نیز از سالنگ‌ها و فضای سرد این منطقه تفریحی دیدن می‌کنند.

کنار دریای خروشان سالنگ که آب سرد، توت، دوغ و فضای سبز دارد، روزهای جمعه و پنج‌شنبه میزبان ده‌ها باشنده کابل و ولایت‌های جنوبی کشور است که برای تفریح در این‌جا جمع می‌شوند. سمیر وصال، باشنده اصلی ولایت قندهار، با دوستانش به سالنگ آمده است. وی در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که در سال‌های اخیر چندین‌بار با دوستانش تصمیم گرفته‌اند که به سالنگ بیایند تا فضای سبز و سرد این دره را از نزدیک احساس ببینند، ولی هر از گاهی مشکلات امنیتی در مسیر ولایت راه دلیل شده است که موفق به این کار نشوند؛ اما این‌بار صد دل را یک کرده‌اند تا خود را به پروان برسانند. به گفته سمیر، قندهار اکنون وضیعت امنیتی خوبی ندارد، اما هیچ‌گاهی آنان اجازه نداده‌اند تا این وضیعت بر روزهای خوش زنده‌گی‌شان تاثیر منفی بگذارد.

سیمر وصال تصریح می‌کند: «خوشحال هستیم که امروز موفق شدیم به سالنگ زیبا بیاییم. سالنگ جای خوبی است، هوای سرد دارد. می‌فهمیم که مردم از جنگ خسته هستند، اما در طول عمر ما جنگ بوده و ما در جنگ بزرگ شده‌ایم، حالا باید از امکانات حداقلی که در کشور ما فراهم است لذت ببریم. نفرین به جنگ و خشونت، اگر ما را از زنده‌گی خسته بسازد!»

با این حال در گوشه دیگر از تفریح‌گاه سالنگ، بانویی با همراهانش بلند می‌خندد؛ چنان خنده‌ای که آدم گاهی فکر می‌کند فضای مغموم و ترسناک جنگ، هیچ تاثیری بر مردم کشور نداشته است. زرلشت هاشمی یکی از باشنده‌گان اصلی کابل است که با جمعی از اعضای خانواده و دوستانش به ولسوالی سالنگ آمده است. در ابتدا از زرلشت پرسیدم که آیا جنگ و خشونت‌ها در کشور تاثیری بر این خنده‌‌هایش نداشته است؟ گفت که چرا نی، این فضا بی‌تاثیر نبوده و نیست.

زرلشت و خانواده‌اش برای این‌که بتوانند لحظه‌ای را دور از خبرهای کشتار و خشونت باشند، به سالنگ پناه آورده‌اند. زرلشت می‌گوید که مردم افغانستان به شمول خانواده او از وضعیت پیش‌آمده در کشور خسته‌اند و انتظار دارند این روزها زودتر به پایان برسد و مردم در فضای آرام زنده‌گی کنند.

در کنار پروان، پنجشیر در شمال کابل نیز روزهای جمعه و پنج‌شنبه مهمان‌دار است و شمار زیادی از شهروندان کشور به این ولایت سفر می‌کنند. پنجشیر نیز دارای آب گوارا و محصولات طبیعی است که گردشگران هنگام سفر به این ولایت تلاش می‌کنند از همه داشته‌های آن استفاده کنند. توت، دوغ، قیماق، چهارمغز و دیگر محصولات طبیعی از داشته‌های این ولایت است که مردم بیرون از این ولایت بیش‌تر دوست دارند از این محصولات هنگام سفر استفاده کنند.

پنجشیر یک دره است. فضای سبز و هوای سرد این ولایت، بیش‌ از هر جای دیگر برای گردشگران مورد توجه است. از سوی دیگر این ولایت از لحاظ امنیتی در وضعیت خوبی قرار دارد و مردم آن نیز مهمان‌نواز هستند.

عتیق جویا، از باشنده‌گان کابل، با جمعی از اعضای خانواده خود و خانواده خسرش به این ولایت آمده‌اند. او اکنون نامزد است. وی در مصاحبه با روزنامه ۸صبح می‌گوید که به پنجشیر آمده است تا روز خوشی را سپری کند. به گفته وی، در روزهای اخیر وضعیت سیاسی و امنیتی کشور آنان را بیش‌ از پیش نگران ساخته و نیاز است مردم از هوای خوب و جاهای تفریحی لذت ببرند.

زنده‌گی در شهرهای افغانستان، در کنار خوبی‌های زیادی که دارد، همواره از مشکلاتی نیز رنج می‌برد. یکی از مهم‌ترین مشکلات، نبود مکان‌های تفریحی در شهرهای بزرگ است. از جانب دیگر، فرصت استفاده از فضای سبز و سرد ولایت‌های شمال کابل برای حداقل برخی از پایتخت‌نشینان میسر است و در فصل‌های گرم سال، ده‌ها هزار نفر از کابل و سایر ولایات به ولایت‌های پروان و پنجشیر به تفریح می‌آیند. در کنار این دو ولایت، بامیان نیز به دلیل داشتن طبیعت بکر و زیبا از جمله بند امیر، که نخستین پارک ملی کشور نیز است، ده‌ها هزار گردشگر را در فصول گرم سال جذب می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا