آغاز کار پروژه‌ی تاپی، اولویت دولت جدید پاکستان

۸صبح، کابل: رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که دولت تازه‎ی پاکستان به رهبری عمران خان به منظور حل مشکلات انرژی در پاکستان، هرچه زودتر کار پروژه‌ی تاپی را در پاکستان آغاز می‌کند.

اکسپرس تربیون از قول یک مقام ارشد پاکستانی نوشته است که دولت بعدی هرچه زودتر کار اعمار خط لوله‌ی تاپی- انتقال گاز از ترکمنستان از خاک افغانستان و پاکستان به هند- را شروع می‌کند.

قرار بود کار خط پروژه‌ی تاپی در خاک پاکستان در ماه می امسال آغاز شود، اما به دلیل تحولات سیاسی‌ای که در این کشور روی داد، این کار به تعویق افتاد. این در حالی است که کار ساختمانی این پروژه در افغانستان و ترکمنستان آغاز شده است.

اکسپرس تربیون نوشته است که با توجه به این که روسیه در نظر دارد خط لوله دیگری را از طریق ایران به هند وصل سازد، کشورهای عضو تاپی موافقت کردند که به جای ۲۰۲۱، یک سال زودتر یعنی در ۲۰۲۰ این پروژه را تکمیل کنند.

پروژه‌ی تاپی حدود هفت ماه پیش در خاک ترکمنستان تکمیل و کار آن با حضور مقام‌های ارشد کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند عملاً در خاک افغانستان آغاز شد. وزارت معادن کشور نیز گفته است که اجرای مرحله‌ی اول پروژه‌ی تاپی تا یکسال دیگر تکمیل می‌شود.

گفتنی است خط لوله‌ی تاپی سالانه ظرفیت انتقال ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را به سه کشور افغانستان، پاکستان و هند دارد. افغانستان که اصلاً نقش ترانزیتی در این پروزه دارد، خود از خریداران گاز وارداتی نیز هست. بر اساس توافقی که صورت گرفته، افغانستان در سه دهه، سه میلیارد متر مکعب گاز را از ترکمنستان می‌خرد.

دیدگاه are closed.