مجلس امروز درباره بودجه وسط سال تصمیم می‌گیرد

عبدالاحمد حسینی

بودجه وسط سال مالی ۱۳۹۸ بیش از ۱۰ روز است که انتظار تصمیم مجلس نماینده‌گان را می‌کشد. این طرح حدود ده روز پیش از سوی وزارت مالیه به پارلمان فرستاده شد، اما تا اکنون این مجلس قادر نشده است که آن را تصویب یا رد کند. شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که بررسی‌های کمیسیون‌ها روی طرح بودجه وسط سال مالی تکمیل شده است و قرار است امروز چهارشنبه، نهم اسد، بودجه وسط سال به شمول بودجه‌های انتخابات و وزارت دولت در امور صلح در جلسه عمومی مجلس تأیید یا رد شود.

مهدی راسخ، عضو مجلس نماینده‌گان، روز سه‌شنبه، هشتم اسد، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، با وجودی‌ که طرح بودجه نزدیک به ده روز است که از سوی وزارت مالیه به مجلس نماینده‌گان فرستاده شده است، اما این طرح با چالش‌هایی همراه بوده است. به گفته او، تغییرات در ارقام بودجه سبب شده است که اعضای مجلس نماینده‌گان بیش‌تر روی آن تأمل کنند. آقای راسخ گفت که در بخش «بودجه انتقال مسوولیت امنیتی» تفاوت وجود دارد. به گفته او در این بخش بیش از ۱٫۳ میلیارد افغانی در آمار تفاوت دیده می‌شود. این تفاوت‌ها در بودجه سبب شده است که مجلس نماینده‌گان بیش‌تر آن را مورد بررسی قرار دهد. مجموع بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۸، ۳۹۹ میلیارد و ۴۱۷ میلیون افغانی بوده است، اما اکنون در بودجه وسط سال ۲۴ میلیارد و ۹۷۸ میلیون افغانی اضافه شده است. با این حال مجموع بودجه در وسط سال نزدیک به ۴۱۱ میلیارد افغانی رسیده است که باید از سوی مجلس‌ نماینده‌گان تصویب شود. از سویی هم آقای راسخ می‌گوید که وزارت مالیه در بودجه وسط سال، پروژه‌های انکشافی را تنقیص کرده و پول آن‌ها را به «انتخابات و وزارت دولت در امور صلح» تخصیص داده است.

این در حالی است که برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال جاری ۱۱٫۳ میلیارد افغانی بودجه برآورد شده است. از مجموع ۱۱٫۳ میلیارد افغانی‌، قرار است ۶٫۹ میلیارد افغانی آن‌ را حکومت افغانستان و ۴٫۴ میلیارد دیگر را جامعه جهانی بپردازد.

خالد اسد، نماینده مردم پکتیا در مجلس نماینده‌گان، نیز تخصیص بودجه انتخابات را در بودجه وسط سال چالش‌برانگیز خواند. او گفت که شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان مخالف شمولیت بودجه انتخابات در بودجه وسط سال هستند. به گفته او، این تفاوت دیدگاه سبب شده که بیش‌تر روی آن بحث صورت گیرد. با این حال او ابراز امیدواری کرد که اعضای مجلس نماینده‌گان بتوانند امروز بودجه وسط سال را تصویب کنند. او برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را مهم خواند و گفت که برای برگزاری انتخابات تصویب این بودجه الزامی است.

از سوی دیگر، شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه، به ۸صبح گفت، با وجودی‌ که بیش از ۱۰ روز است که طرح بودجه ملی به شمول بودجه انتخابات به مجلس نماینده‌گان فرستاده شده است، اما تا اکنون این طرح تأیید یا رد نشده است. آقای مسجدی ابراز امیدواری کرد که امروز اعضای مجلس بتوانند سرنوشت این بودجه را مشخص کنند. او گفت که این وزارت علاوه بر بودجه اول سال مالی، ۲۴ میلیارد افغانی دیگر نیز به این مجلس پیشنهاد کرده است. به گفته مسجدی، از مجموع ۲۴ میلیارد افغانی، ۲۱ میلیارد آن مربوط به بودجه عادی است و ۳ میلیارد افغانی آن مربوط به بودجه انکشافی می‌شود‌.

 قرار بود اعضای مجلس نماینده‌گان در اول ماه اسد به رخصتی تابستانی بروند، اما حکومت از آن‌ها خواسته بود تا برای تصویب بودجه وسط سال و تأیید بودجه انتخابات، رخصتی تابستانی‌شان را به تعویق بیاندازند. با این حال شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که اگر بودجه وسط سال و بودجه انتخابات تصویب نشود، ممکن است باز هم این رخصتی به تعویق بیافتد.

محمدعلی اخلاقی، عضو مجلس نماینده‌گان، به ۸صبح می‌گوید که اعضای مجلس نماینده‌گان در طی ۱۰ روز روی بودجه وسط سال در کمیسیون‌ها بحث کرده‌اند و امروز چهارشنبه قرار است در یک جلسه عمومی این طرح را به رأی‌گیری بگذارند. او ابراز امیداوری کرد که این بودجه به تصویب برسد. او گفت، اگر امروز این طرح به تصویب نرسد، زمان کاری مجلس نماینده‌گان برای ۱۰ روز دیگر تمدید خواهد شد.

این در حالی است که اعضای مجلس نماینده‌گان تا کنون نتوانسته‌اند شماری از کمیسیون‌های این مجلس را تشکیل دهند. محمدعلی اخلاقی گفت که شماری از کمیسیون‌ها به دلیل داشتن متقاضی کم‌تر‌، تشکیل نشده است. به گفته آقای اخلاقی، کمیسیون شهدا و معلولین و کمیسیون تقنینی به دلیل کمبود نصاب تشکیل نشده است. او گفت که این کمیسیون‌ها به دلیل این‌که کم‌تر کارایی دارند، اعضای مجلس نماینده‌گان کم‌تر شایق عضو شدن در آ‌ن‌ها هستند.

مجلس نماینده‌گان دور هفدهم که از دل یک انتخابات جنجالی تشکیل شد، تا کنون به درستی به سامان نرسیده و هنوز هم درگیر تشکیلات درونی خود است. این جنجال‌ها که دست‌کم سه ماه زمان برده است، تصویر نسبتاً ناامید‌کننده‌ای از این مجلس بیرون داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن