پیش به سوی دوحه؛ شورای مصالحه امروز رهنمود مذاکرات را به هیأت می‌سپارد

حسیب بهش

براساس زمان‌بندی، هیأت مذاکره‌کننده دولت فردا عازم قطر می‌شود و قرار است دور دوم مذاکرات نیز در جریان همان روز کلید بخورد. در همین حال منابع در شورای عالی مصالحه ملی می‌گویند که «رهنمود مذاکرات» امروز به هیأت مذاکره‌کننده دولت تحویل داده می‌شود. این رهنمود توسط یک کمیته کاری در کمیته رهبری شورای مصالحه تهیه شده است و پس از چاشت امروز طی یک نشست به هیأت سپرده می‌شود. بدین ترتیب هیأت مذاکره‌کننده دولت باید دیگر گام‌های مذاکرات را متناسب به همین رهنمود بردارد. منابع اما در مورد محتوای این رهنمود معلومات نمی‌دهند. شورای عالی مصالحه ملی هم‌چنان در واکنش به گفته‌ها مبنی بر نبود اجماع ملی برای صلح،‌ می‌گوید که اکنون میان ارگ ریاست جمهوری و شورای عالی مصالحه ملی در مورد روند صلح اختلاف نظری وجود ندارد و تصامیم نیز در هماهنگی دو طرف گرفته می‌شود. پیش‌تر یک عضو هیأت مذاکره‌کننده گفته بود که هنوز اجماع ملی برای صلح شکل نگرفته و نیاز است که دستورهای ارگ و سپیدار برای هیأت مذاکره‌کننده دولت به هم نزدیک شود.

هرچند اعضای هیأت مذاکره‌کننده گفته بودند که این هیأت امروز دوشنبه، پانزدهم جدی، به دوحه سفر می‌کند، اما اکنون این سفر برای یک روز دیگر به تاخیر افتاده است. منابع نزدیک به هیأت مذاکره‌کننده می‌گویند که احتمال دارد این سفر به دلیل ادامه کار روی رهنمود مذاکرات، صبح‌گاه روز سه‌شنبه، شانزدهم جدی، انجام شود. بدین ترتیب هیأت‌های دولت و طالبان در پایان همان روز برای اولین بار در دور دوم مذاکرات دور میز حاضر می‌شوند. این در حالی است که بحث‌ها روی تهیه رهنمود مذاکرات از روز شنبه آغاز شد و تا میانه‌های امروز ادامه خواهد یافت. پیش‌تر یک کمیته کاری، از ترکیب اعضای کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی تشکیل شده بود تا در این مورد بحث و گفت‌وگو کند.

عطاالرحمان سلیم،‌ معاون شورای عالی مصالحه ملی، روز یک‌شنبه، چهاردهم جدی، به روزنامه ۸صبح گفت که بحث‌ روی تهیه رهنمود مذاکرات ادامه دارد و قرار است این رهنمود امروز در اختیار هیأت مذاکره‌کننده دولت قرار گیرد. وی افزود که یک هیأت ۱۴ نفری متشکل از اعضای کمیته رهبری شورای مصالحه زیر نام «کمیته کاری» بحث‌ها را ادامه داده‌ است تا این رهنمود را نهایی‌ کند. قرار است پس از جمع‌بندی گفت‌وگوها میان اعضای این کمیته، رهنمود نهایی شده و به اعضای کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی ارایه شود.

آقای سلیم افزود که پس از چاشت امروز یک نشست میان کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی و هیأت مذاکره‌کننده برگزار می‌شود و در آن، یونس قانونی، رییس کمیته کاری، در مورد این رهنمود توضیحات ارایه خواهد کرد. او گفت که احتمال دارد در این جریان تغییراتی در این رهنمود اعمال شود. بدین ترتیب رهنمود مذاکرات از سوی محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، تایید می‌شود و از سوی آقای عبدالله به هیأت مذاکره‌کننده سپرده خواهد شد.

عطاالرحمان سلیم گفت که این رهنمود در واقع «تاکتیک» هیأت در میز مذاکرات است و راه را برای اعضای هیأت مذاکره‌کننده مشخص می‌کند. به گفته او، رهنمود مذاکرات چارچوب را برای هیأت مشخص می‌کند تا در جریان دور اول مذاکرات به گونه مرحله‌وار به پیش برود. او اما گفت که محتوای این رهنمود پنهان خواهد ماند و تنها هیأت مذاکره‌کننده دولت در جریان آن قرار خواهد گرفت. معاون شورای عالی مصالحه ملی هم‌چنان در واکنش به صحبت‌های یک عضو هیأت مذاکره‌کننده مبنی بر اختلاف میان ارگ ریاست جمهوری و شورای مصالحه پیرامون صلح گفت که هیچ اختلاف‌نظری در جریان روزهای اخیر دیده نشده است. آقای سلیم گفت که نماینده‌گانی از دو طرف در نشست‌های کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی حضور یافته‌ و هم‌چنان در تهیه رهنمود مذاکرات نیز نقش داشته‌اند. پیش‌تر حفیظ منصور، عضو هیأت مذاکره‌کننده، گفته بود که هنوز اجماع ملی پیرامون صلح شکل نگرفته است و ارگ ریاست جمهوری با شورای عالی مصالحه ملی اختلاف نظر دارد.

قرار است دور دوم مذاکرات صلح بین‌الافغانی در دوحه برگزار شود. دور اول این مذاکرات سه ماه ادامه یافت و دو طرف تنها توانستند روی کارشیوه مذاکرات توافق کنند. بدین ترتیب هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان در جریان دور دوم این مذاکرات روی تعیین اجندا چانه می‌زنند. پیش‌بینی می‌شود که دور دوم مذاکرات بین‌الافغانی زمان‌بر باشد؛ زیرا دو طرف در برخی از نکات شامل اجندا، به‌ ویژه بحث برقراری آتش‌بس اختلاف‌ نظر جدی دارند.

دکمه بازگشت به بالا