جمع‎‌آوری عشر از سوی طالبان در کاپیسا؛ مردم: نان نداریم

مقبول نوری

طالبان پس از تسلط‌شان بر کشور، جمع‎‌آوری عشر را از مردم آغاز کرده‌اند. برخی از باشنده‌گان ولایت کاپیسا در واکنش به این اقدام طالبان می‌گویند که مردم نان برای خوردن ندارند؛ اما این گروه از آنان عشر جمع‌آوری می‌کند.

فضل‌کریم، یک تن از دهقان‌های ولایت کاپیسا، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که انتظار چنین اقدامی را از سوی طالبان نداشته است. وی افزود که حکومت باید شکم گرسنه‌گان را سیر کند و به فکر حل چالش‌های فراراه دهقان‌ها باشد، نه این‌که نان آن‌ها را بگیرد. فضل‌کریم افزود: «عشر در اسلام جواز دارد و ما طرف‌دار عشر دادن در صورتی هستیم که حکومت نخست مشکل کمبود آب را برطرف، قیمت کود کیمیاوی را ارزان و برای فروش محصولات زراعتی ما، بازار مناسب را ایجاد کند. تا هنوز این مشکلات رفع نشده است و حکومت سرپرست طالبان یک لقمه نان را از ما می‌گیرد.»

فیصل، یک تن دیگر از باشنده‌گان ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا، گفت که امسال حکومت سرپرست طالبان در این ولایت، از مقدار بیست سیر جواری و لوبیا، یک سیر آن را عشر گرفته‌اند. به گفته فیصل، با توجه به بلند رفتن نرخ‌ها، مردم توان پرداختن عشر به طالبان را ندارند. وی افزود: «امسال طالبان از مردم از هر بیست سیر، یک سیر عشر جمع‌آوری کردند. خشک‌سالی است، آب کم است و شوره (کود کیمیاوی) بوجی پنج هزار بود، خریده نتوانستیم. طالبان عشر را از طریق مساجد قریه‌جات جمع‌آوری می‌کنند.» این باشنده‌گان کاپیسا که از راه زراعت و مال‌داری امرار معیشت می‌کنند، از طالبان می‌خواهند که در شرایط کنونی از جمع‌آوری عشر خود‌داری کنند و در عوض به حل مشکلات مردم بپردازند.

در همین حال شماری از فعالان مدنی در ولایت کاپیسا، دادن عشر را «شرعی» می‌دانند؛ اما تاکید می‌کنند که در شرایط کنونی مردم توانایی عشر دادن را ندارند. عبدالمبین صدیقی، فعال مدنی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که حکومت سرپرست طالبان تا هنوز خواست‌های برحق مردم که اشتغال‌زایی و کنترل نرخ مواد اولیه و مواد غذایی است را عملی نکرده است. وی افزود: «در شرایطی که مردم در وضیعت بد اقتصادی به سر می‌برند، پرداخت عشر لازم نیست؛ چون خواست‌های مهم و حیاتی مردم برآورده نشده است، زمینه کار برای مردم مساعد نیست و قیمت اجناس بلند است. دهقان‌ها توانایی پرداخت عشر را ندارند.» در این رابطه خواستیم دیدگاه مسوولان حکومت سرپرست طالبان برای ولایت کاپیسا را نیز داشته باشیم؛ اما با تلاش‌های پی‌هم موفق نشدیم.

طالبان در حالی تصمیم به جمع‌آوری عشر از مردم گرفته‌اند که اخیراً سازمان ملل متحد وضعیت دهقان‌ها در افغانستان را فاجعه‌بار خوانده است. این سازمان اعلام کرده است که اگر با دهقان‌ها و مال‌داران همکاری صورت نگیرد، فاجعه انسانی رخ خواهد داد. برنامه جهانی غذا نیز به تازه‌گی از بحران گرسنه‌گی به علت قحطی و خشک‌سالی در سراسر افغانستان هشدار داده و گفته است که میلیون‌ها نفر در این کشور با خطر گرسنه‌گی روبه‌رو‌ هستند.

دکمه بازگشت به بالا