تیفا: جامعه جهانی باید برای حل بحران انتخاباتی «نشست فنی» دایر کند

عبدالاحمد حسینی

به تأخیر افتادن اعلام نتایج ابتدایی انتخابات و توقف روند بازشماری و تفتیش آرا در هفت ولایت، نهادهای ناظر بر روند انتخابات را سخت نگران ساخته است. اکنون برخی از این نهادها برای بیرون‌رفت از بن‌بست انتخاباتی، از جامعه‌ جهانی می‌خواهند که برای بیرون‌رفتن از این بن‌بست، «نشست فنی» دایر کند. این نهادها‌ معتقد اند که با دایر شدن نشست فنی، بخش عمده‌ای از مشکلات میان کمیسیون و دسته‌های انتخاباتی حل خواهد شد. در همین حال، کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که مطابق قانون به خواست‌های نامزدان و معترضان احترام دارد و هیچ‌گاهی درب گفت‌وگو و میانجی‌گری‌ را نبسته است.

نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا «تیفا» روز چهارشنبه، سیزدهم قوس، در یک نشست خبری در کابل گفت، به‎ رغم این‌که از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بیش‌تر از دو ماه گذشته است، اما کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته است سرنوشت نتایج ابتدایی انتخابات را معلوم کند. او هم‌چنان گفت تلاش‌هایی را که کمیسیون انتخابات انجام داده، برای دسته‌های انتخاباتی و نهادهای ناظر قناعت‌بخش نبوده است.

آقای ایوب‌زاده گفت که اکنون به دلیل کم‌کاری و ارایه نکردن معلومات دقیق، انتخابات به بن‌بست گراییده و کمیسیون نیز نتوانسته است برای بیرون‌رفت از این بن‌بست گامی مؤثر بردارد. او گفت تمامی تلاش‌هایی که کمیسیون تا حال انجام داده است،‌ بی‌نتیجه بوده و اکنون جامعه بین‌المللی باید برای بیرون‌رفت از این بن‌بست وارد عمل شود و بحران را مدیریت کند. او افزود، اگر جامعه‌ جهانی در کمکش به افغانستان متعهد و صادق است، باید یک نشست فنی را میان تکت‌های انتخاباتی، کمیسیون مستقل انتخابات و نهادهای ناظر دایر کند تا به گفته او یک راه حل قانون و مسالمت‌آمیز برای حل بحران انتخابات دریافت شود و هم‌چنان قناعت طرف‌های ذی‌دخل در انتخابات فراهم شود.

افزون بر این او تصریح کرد که این نشست باید به‌ گونه‌ی علنی دایر شود و از طریق رسانه‌ها به شکل زنده به نشر برسد تا مردم نیز از واقعیت‌ها آگاه شوند و بدانند که چه‌ کسی مقصر است. او گفت، تاکنون به پرسش‌هایی که در نزد مردم موجود است، پاسخ قناعت‌بخش داده نشده است، زیرا به گفته‌ او دسته‌های انتخاباتی یک چیز ادعا دارند و کمیسیون مستقل انتخابات چیزی دیگر به اذهان مردم تزریق می‌کند. این تناقص‌ها سبب شده است که مردم به بی‌راهه بروند و ندانند که موضوع از چه قرار است.

نعیم ایوب‌زاده هشدار داد، در صورتی ‌که وضعیت به‌ همین گونه به پیش‌ برود و برای بیرون‌رفت از بحران کنونی ‌چاره‌ای سنجیده نشود، انتخابات به طرف خشونت خواهد رفت. او هم‌چنان تصریح کرد که اگر بحران انتخابات حل نشود، بی‌باوری مردم نسبت به پروسه انتخابات و دموکراسی بیش‌تر شده و ارزش‌ها و دست‌آوردهای ۱۸ سال گذشته از بین خواهد رفت.

از سوی دیگر، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد کرد و گفت یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که کمیسیون مستقل انتخابات راهکار حسابده برای اعتبار بخشیدن به آرا نداشته و حتا شماری از تصامیم را خلاف قوانین و طرزالعمل‌های انتخاباتی گرفته و آن را اجرایی کرده است.

نعیم ایوب‌زاده تصریح کرد که مشکلات انتخابات به حدی نیست که قابل حل نباشد. او گفت، اگر مطابق قانون و طرزالعمل‌ها کار شود، تمامی جنجال‌های انتخابات از جمله رأی‌های جنجالی حل خواهد شد.

با این حال رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان پیشنهاد کرد که برای بیرون‌رفت از مشکلات کنونی و سرنوشت انتخابات، جلسه علنی و قانونی از سوی سازمان ملل برگزار شود. علاوه بر این، تیفا از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که مکلفیت‌های قانونی خود را درک و با حفظ استقلال و بی‌طرفی، نتیجه واقعی انتخابات را با در‌نظرداشت آرای بایومتریک شده (نشان انگشت، عکس چهره، کاپی تذکره، کیوآرکود و استیکر) هرچه ‌زودتر اعلام کند.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان از دسته‌های انتخاباتی خواست که برای کمیسیون مستقل انتخابات مزاحمت ایجاد نکنند و زمینه را برای روند بازشماری و تفتیش آرا در چارچوب قانون فراهم سازند.

در همین حال کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که این کمیسیون آماده است تا مطابق قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی، خواست نامزدان و ناظران را بپذیرد. عبدالعزیز ابراهیمی، از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که کمیسیون مستقل انتخابات هیچ‌گاهی درب گفت‌وگو و میانجی‌گری را نبسته و مطابق به قانوان و طرزالعمل‌های انتخاباتی، به خواست و دیدگاه ناظران و نامزدان احترام می‌گذارد. او گفت، آن‌ها از هر موردی که باعث باز شدن در‌های کمیسیون در ولایات شود، استقبال می‌کند. او گفت که هرچه زودتر باید به این جنجال‌ها پایان داده شود تا روند بازشماری در هفت ولایت باقی‌مانده تکمیل و نتیجه انتخابات اعلام شود.

روند بازشماری و تفتیش آرا در هفت ولایت با توجه به اعتراض دسته‌های انتخاباتی، هنوز آغاز نشده است. این اعتراض‌ها در واکنش به تصامیم کمیسیون مبنی بر اعتباردهی به ۱۳۷ هزار رای «قرنطین ‌شده»، حدود ۸۰ هزار رای خارج از زمان بازشماری و ۲ هزار و ۴۲۳ محل فاقد معلومات بایومتریکی از سوی شماری از دسته‌های انتخاباتی به راه افتاده است.

کمیسیون مستقل انتخابات اما در واکنش به این اعتراض‌ها گفته است، تا زمانی‌ که روند بازشماری و تفتیش آرا در تمامی ولایات تکمیل نشود، این کمیسیون نتیجه ابتدایی انتخابات را اعلام نخواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن