تیفا: ثبت نام با کاپی شناس‌نامه طرح تحمیلی حکومت است

مسئولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گویند که استفاده از کاپی شناس‌نامه‌های رای‌دهنده‌‌گان برای ثبت نام زمینه‌ی تقلب در انتخابات را فراهم می‌کند.

نعیم ایوب‌زاده، رییس این نهاد در یک نشست خبری روز یکشنبه (۲۳ ثور) گفت که کمیسیون مستقل انتخابات اخیراً به شکل غیرقانونی و خلاف توافق اکثریت اعضای آن، طرحی را اعلام کرده است که برای رسیده‌گی به مشکلات مردم، رفع نگرانی مردم به خاطر مسایل امنیتی و اشتراک وسیع آنان در پروسه ثبت نام، از این پس واجدین شرایط رای‌دهنده‌گان می‌توانند از کاپی تذکره‌ی خویش برای ثبت نام استفاده کنند.

آقای ایوب‌زاده افزود که این طرح از جانب حکومت بالای کمیسیون انتخابات با وجودی که چهار تن از اعضای این کمیسیون با این طرح مخالف بوده‌‌اند تحمیل شده است.

او هم‌چنان گفت: «این کار مداخله‌ی صریح حکومت در فعالیت‌های انتخاباتی می‌باشد و عواقب این تصمیم به دوش حکومت نه بلکه به دوش کمیسیون است، در هفته‌های اخیر، دیده می‌شود که حکومت افغانستان در بسا موارد در تصمیم‌های تخنیکی کمیسیون مستقل انتخابات دخالت کرده است، تیفا اقدامات و مداخلات اخیر حکومت افغانستان را خلاف قانون و سلامت انتخابات می‌داند.»

در همین حال شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که هدایت واضح رییس جمهور این است که هیچ فرد در امور انتخابات حق مداخله را ندارد. آقای مرتضوی افزود که مسئولیت اساسی حکومت تأمین امنیت و منابع مالی برای پروسه‌ی انتخابات است، سایر موضوعات همه مربوط به کمیسیون انتخابات است.

او هم‌چنان گفت: «نصب استیکر در تذکره به نگرانی جدی برای همه شهروندان بدل شده بود. به همین دلیل رییس اداره‌ی تذکره، اعضای کمیسیون انتخابات روی طرح بدیل کار کردند.»

در رابطه به طرح بدیل کمیسیون انتخابات، مسئولان تیفا می‌گویند که مطابق به فقره‌ی ۲ماده‌ی نوزدهم قانون انتخابات، کمیسیون نمی‌تواند در جریان روندهای انتخاباتی، لوایح و طرزالعمل‌های مربوط را تعدیل کند.

مسئولان تیفا این تصمیم کمیسیون را از لحاظ تخنیکی مشکل‌زا دانستنه، اشاره کردند که تا کنون کمیسیون قادر به ایجاد بانک اطلاعاتی در کمیسیون نشده و هیچ سازوکاری هم تا حالا برای تفکیک تذکره‌های تقلبی و اصلی برای پروسه‌ی ثبت نام رای‌دهنده‌گان و نامزدان وجود ندارد.

نعیم ایوب‌زاده، رییس تیفا می‌گوید که استفاده از کاپی تذکره‌ها نه تنها در پروسه‌ی رای‌دهنده‌گان بلکه در پروسه‌‌ی کاندیداتوری و ارایه‌ی تذکره‌های حامیان آنان نیز چالش‌زا خواهد بود و زمینه تقلب را در مراحل مختلف ایجاد خواهد کرد.

آقای ایوب‌زاده در بخش دیگر از صحبت‌هایش، ناامنی در بعضی ولایات کشور، نداشتن تذکره شماری از افراد، آگاه نبودن مردم از روند ثبت نام، نارضایتی از کارکردهای پارلمان و حکومت و نداشتن اعتماد کافی نسبت به پروسه و مدیران انتخاباتی را از چالش‌های عمده‌ی پروسه‌ی ثبت نام دانست و از کمیسیون انتخابات خواست تا سازوکارهای درست را برای رفع هر یک از  این چالش‌ها روی دست بگیرد.

رییس تیفا تصریح کرد، بر اساس اطلاعاتی که به تیفا رسیده است، ممکن حوزه‌های انتخاباتی برای انتخابات شورای ملی به حوزه‌های کوچک‌تر تقسیم شود. تیفا باورمند است که در شرایط کنونی و با محدودیت زمانی، کوچک کردن حوزه‌های انتخاباتی شدید نگران کننده بوده و از لحاظ تخنیک غیرعملی است.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در این نشست خبری خود از حکومت و کمیسیون خواست‌‍‌های مشخصی داشت.

تیفا از کمیسیون انتخابات خواست تا سرنوشت رییس دارالانشا این کمیسیون را هرچه زودتر مشخص کرده و ۳تن را به این منظور از میان داوطلبان به حکومت افغانستان معرفی کند.

بنیاد انتخابات شفاف، از حکومت خواست تا با احترام به قانون اساسی و قانون انتخابات، در امور و تصمیم‌گیری‌های کمیسیون مداخله نکند. به گفته‌ی این بنیاد، حکومت افغانستان در چنین مراحل حساسی نباید فعالیت‌های حساسیت‌برانگیز مانند توزیع تذکره‌ی الکترونیک را انجام دهد، زیرا برانگیختن احساسات مردم می‌تواند موانع اشتراک آن‌ها در پروسه‌ی انتخابات شود. کمیسیون مستقل انتخابات باید بانک اطلاعاتی را هر چه زودتر ایجاد کند. تیفا از رهبری کمیسیون می‌خواهد تا در هماهنگی با تمام کمیشنران و شرکای انتخاباتی، فعالیت‌های‌شان را انجام دهند، زیرا اختلافات میان کمیشنران کمیسیون به سلامت پروسه‌ی انتخابات صدمه می‌رساند.

با وجود تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم که نظر کمیسیون انتخابات را در مورد این گزارش تیفا داشته باشیم.

دیدگاه are closed.