تیفا: کمیسیون انتخابات با ارقام بازی می‌کند و پیشنهادها را نادیده می‌گیرد

 ۸صبح، کابل: بنیاد انتخابات شفاف افغانستان «تیفا» از بی‌توجهی کمیسیون مستقل انتخابات به پیشنهادهای «منطقی» طرف‌های ذی‌دخل در انتخابات ابراز نگرانی کرده و می‌گوید که این کمیسیون به‌ جای ایجاد مکانیزم درست برای تشخیص آرای جنجالی، با ارقام بازی می‌کند.

 نعیم ایوب‌زاده، رییس این نهاد نظارتی روز چهارشنبه، ۱۳ قوس، در یک نشست خبری گفت، کمیسیون مستقل انتخابات با «اعتماد به‌ نفس کاذب» که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری داشته، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای نهادهای ناظر، تکت‌های انتخاباتی، احزاب سیاسی و رسانه‌ها را نادیده گرفته و حتا با وجود چالش‌های پساانتخابات، به این دیدگاه‌ها و پیشنهادها بی‌توجه بوده است.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که کمیسیون مستقل انتخابات راهکار حسابده برای اعتبار بخشیدن به آرا نداشته و حتا شماری از تصامیم را خلاف قوانین و طرزالعمل‌های انتخابتی گرفته و آن را اجرایی کرده است. مسوولان تیفا می‌گویند که کمیسیون مستقل انتخابات در برخی از موارد، حتا مشوره‌های حقوقی کارمندان فنی و حقوقی‌اش را نادیده گرفته است.

 این نهاد که از روند انتخابات نظارت می‌کند، خواستار برگزاری نشست فنی و حقوقی توسط سازمان ملل متحد شده تا با حضور جوانب ذی‌دخل در انتخابات و نشر زنده آن توسط رسانه‌ها، «راه حل قانونی و مسالمت‌آمیز» برای برطرف کردن چالش کنونی و قناعت طرفین فراهم شود. این نهاد هم‌چنان از دسته‌های انتخاباتی خواسته است که به کمیسیون مستقل انتخابات «مزاحمت»‌ نکنند و زمینه را برای روند تفتیش و بازشماری آرا در «چارچوب قانونی» فراهم سازند.

 روند بازشماری و تفتیش آرای هفت ولایت با توجه به اعتراض دسته‌های انتخاباتی، هنوز آغاز نشده است. این اعتراض‌ها در واکنش به تصامیم کمیسیون مبنی بر اعتباردهی ۱۳۷ هزار رای «قرنطین‌شده» و حدود ۸۰ هزار رای خارج از زمان و بازشماری ۲ هزار ۴۲۳ محل فاقد معلومات بایومتریکی از سوی شماری از دسته‌های انتخاباتی به راه افتاده است. مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را تا زمان تکمیل نشدن روند بازشماری و تفتیش، اعلام نمی‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن