تیفا: اعلام نتایج ابتدایی انتخابات به دلیل فشارهای سیاسی به تأخیر افتاده است

۸صبح، کابل: بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، تیفا می‌گوید که اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری «نگران‌کننده» و «مشکوک» است. این نهاد گفته است که نشر نتایج ابتدایی به دلیل فشارهای سیاسی و ضعف در مدیریت کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی به تأخیر افتاده است.  

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، شام روز شنبه، بیست‌وهفتم میزان در یک نشست خبری اعلام کرد که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به دلیل تأمین شفافیت و مشکلات فنی به تأخیر افتاده است. او از این بابت از مردم افغانستان معذرت‌خواهی کرد. نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری باید براساس تقویم در بیست‌وهفتم میزان اعلام می‌شد.

 با این حال، تیفا تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را نگران‌کننده خوانده و گفته است که این مسأله نتیجه پایانی انتخابات را با مشکلات جدی مواجه می‌کند و نیز شک و تردیدها نسبت به شفافیت پروسه انتخابات را تقویت می‌کند.

در اعلامیه‌ تیفا که روز یک‌شنبه، بیست‌وهشتم میزان نشر شد، آمده است: «نتیجه انتخابات بنا بر تاخیر در روندهای از قبل تعیین شده می‌تواند زمینه را برای نپذیرفتن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری برای تکت‌های انتخاباتی فراهم کند و بی اعتمادی مردم را نسبت به پروسه انتخابات تقویت م‍ی‌کند.»

به باور بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات، به شکل خودکار دیگر مراحل انتخاباتی را نیز با تأخیر مواجه می‌کند.

این نهاد از کمیسیون های انتخاباتی خواسته است که دلایل مستند را برای تاخیر نتیجه ابتدایی انتخابات روشن کند و برنامه‌های خود را طبق تقسیم اوقات از قبل تعیین شده به پیش ببرند. بنیاد انتخابات شفاف افغانستان  به کمیسیون‌های انتخاباتی توصیه کرده است که با تأخیر در روندهای انتخاباتی زمینه را برای ایجاد فضای شک و تردید نسبت به انتخابات ریاست جمهوری تقویت نکنند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن