سه سال بلاتکلیفی؛ چرا شهردار جدید بدخشان وظیفه‌اش را آغاز نمی‌کند؟

عبدالاحمد حسینی

شهردار جدید فیض‌آباد بدخشان با آن‌که امتحان کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی و اداره مستقل ارگان‌های محلی را با موفقیت سپری کرد، اما تا اکنون کارش را آغاز نکرده است. اداره مستقل ارگان‌های محلی حدود سه سال پیش براساس یک حکم، او را به عنوان شهردار جدید بدخشان به مقام‌های محلی این ولایت معرفی کرد. اسناد رسیده به روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که شماری از مقام‌های محلی، به شمول والی بدخشان، به تقرر او چراغ سبز نشان نداده و با اما و اگرها، شهردار جدید این ولایت را در بی‌سرنوشتی قرار داده‌اند. در این میان، برخی از منابع بر تقرر پسر شهردار سابق در کرسی ریاست شهرداری تاکید کرده‌اند. اکنون که سه سال از این وضعیت می‌گذرد، شهردار جدید فیض‌آباد خواهان روشن شدن سرنوشتش است. او از مقام‌های ذی‌ربط می‌خواهد که وی را در این بست مقرر یا هم عزل و در بست‌های مشابه استخدام کند؛ زیرا از ۱۴ ماه بدین‌سو معاش دریافت نکرده است. در همین حال مقام ولایت بدخشان می‌گوید که به دلیل مشکلات اجتماعی، شهردار جدید به بست شهرداری این ریاست معرفی نشده است. مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که در تلاش حل این مشکلات هستند تا زمینه برای معرفی شهردار جدید فراهم شود. اداره مستقل ارگان‌های محلی نیز چالش‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید که در تلاش است تا شهردار جدید بدخشان را برحسب توافق در بست معادل بگمارد.

اسناد رسیده به روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که اسامه بصیر، شهردار جدید بدخشان، در تابستان سال ۱۳۹۷ از طریق پروسه رقابت آزاد برای این پُست انتخاب شده است. او پس از پشت‌ سر گذاشتن امتحان در بیست‌ویکم سنبله سال ۱۳۹۷، براساس حکم ارگ ریاست جمهوری به عنوان شهردار جدید ولایت بدخشان معرفی شد. آقای بصیر اما برخلاف این حکم، تاکنون وظیفه‌اش را آغاز نکرده است. او دلیل معرفی نشدنش به عنوان شهردار فیض‌آباد را مخالفت‌های مقام‌های محلی در این ولایت می‌داند. با وجودی که او بارها به از سوی ارگان‌های محلی و ارگ ریاست جمهوری به عنوان شهردار به این ولایت معرفی شد، اما مقام‌های محلی با اما و اگرها از تقرر وی در این سمت جلوگیری کرد‌ه‌اند. هم‌چنان براساس اسنادی که آقای بصیر در اختیار روزنامه ۸صبح قرار داده، مقام ولایت بدخشان دلیل مخالفتش با او را گماشته نشدن پسر شهردار سابق این ولایت در یکی از بست‌های رسمی این ولایت خوانده است.

افزون بر این، مقام ولایت دلیل معرفی نشدن اسامه بصیر به عنوان شهردار را مشکلات اجتماعی از جمله تهدیدات امنیتی عنوان کرده‌ است. مقام ولایت گفته است، از آن‌جایی که مشکلات امنیتی وی را تهدید می‌کند، نمی‌تواند آقای بصیر را به عنوان شهردار در این ولایت معرفی کند. این در حالی است که به گفته او، والی بدخشان به تازه‌گی سه فرد دیگر را به اداره مستقل ارگان‌های محلی معرفی کرده است تا یکی از آنان را به عنوان شهردار این ولایت بگمارد. هم‌چنان والی این ولایت از مقام‌های مسوول در مرکز خواسته است که اسامه بصیر را دو باره به پست قبلی‌اش (سکتوری ولایت) ابقا کند.

از سوی دیگر آقای بصیر می‌گوید که یک بار در بیست‌ودوم اسد ۱۳۹۷ منتظر معرفی شدنش به عنوان شهردار این ولایت بود، اما در عصر همان روز موتر حاملش مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت‌. او می‌گوید که مقام‌های محلی ولایت بدخشان این حمله را به اداره مستقل ارگان‌های محلی گزارش داده‌اند و این سبب شده ست که وی از سوی این اداره به پایتخت فرا خوانده شود. بدین ترتیب اسامه بصیر براساس حکم اداره مستقل ارگان‌های محلی در بیست‌وسوم میزان ۱۳۹۷ شامل حاضری موقت در این اداره شده است. با این‌همه، آقای بصیر خاطر‌نشان کرد، به‌ رغم این‌که بارها برای رسیده‌گی به این مشکل به مراجع مختلف مراجعه کرده تا در بست شهرداری ولایت بدخشان معرفی یا هم در یکی از بست‌های مشابه در سایر ادارت به وظیفه گماشته شود، اما تاکنون خواستش عملی نشده و هم‌چنان در وضعیت بی‌سرنوشتی قرار دارد.

او گفت: «دو بار به ریاست جمهوری مراجعه کردم. اداره امور ظرف ۲۴ ساعت از اداره مستقل ارگان‌های محلی طی مکتوبی معلومات خواست، اما تاکنون ۱۵۲ روز از صدور مکتوب گذشته و اداره مستقل ارگان‌های محلی اجراآتی نکرده است. دو بار به کمیسیون اصلاحات اداری و یک بار دیگر به کمیسیون مبارزه با فساد مراجعه کردم، اما صدایم شنیده نمی‌شود.»

از جانب دیگر آقای بصیر ادعا دارد که از ۱۴ ماه بدین‌سو معاش دریافت نکرده است. به باور او، برحسب قانون و به دلیل داشتن حکم رییس جمهور در بست شهرداری و امضای حاضری، مستحق معاش شمرده می‌شود، اما از یک سال به این‌سو معاش نیز دریافت نکرده است.

اسامه بصیر از حکومت خواست که او را در بست اصلی و قانونی‌اش معرفی کند و اگر قادر به معرفی‌اش نیست، در یک بست مشابه در سایر نقاط کشور به وظیفه بگمارد. او گفت: «اگر هیچ گزینه‌ای برای حکومت محتمل نیست، معاش و امتیازات باقی‌مانده‌ام را پرداخت کند و رییس جمهور نیز حکمش را پس بگیرد. در جمهوریتی که حکم رییس جمهور قابل تطبیق نباشد و هنوز فرهنگ باج‌دهی در محلات حاکم باشد، بهتر است که شهروندان درس‌خوانده برای امرار معیشت‌شان آدرس دیگری را جست‌وجو کنند.»

نهادهای جامعه مدنی و شهری بدخشان، از نبود شهردار در این ولایت انتقاد می‌کنند. فضل‌احمد آماج، رییس شورای شهر بدخشان، به روزنامه ۸صبح گفت که ریاست شهرداری این ولایت در حالت نابه‌سامانی قرار دارد و مردم برای حل کارهای اداری‌شان سرگردان‌اند. او گفت، به ‌رغم این‌که سه سال قبل برای فیض‌آباد یک شهردار تعیین شد، اما به دلیل بعضی اختلاف‌ها، شهردار تعیین شده تاکنون به وظیفه آغاز نکرده است. آماج گفت که اکنون به دلیل نبود شهردار، از این اداره سوءاستفاده‌هایی صورت می‌گیرد و حکومت باید هرچه زودتر به این وضعیت سروسامان دهد. در کنار این، آقای آماج مشکلات اجتماعی در برابر شهردار جدید را رد کرد و گفت که مردم با هیچ یکی از مقام‌های ولایت در تقابل قرار نگرفته‌اند.

والی بدخشان اما دلیل معرفی نشدن شهردار رسمی این ولایت را مشکلات اجتماعی عنوان می‌کند. محمدزکریا سودا، والی این ولایت، روز دوشنبه، ششم دلو، به روزنامه ۸صبح گفت که اسامه بصیر به دلیل مشکلات اجتماعی به ویژه مخالفت مردم، تاکنون به این سمت معرفی نشده است. او اما بیان کرد که مقام این ولایت در تلاش است تا مشکلات اجتماعی را به زودی حل کند و زمینه برای معرفی شهردار جدید فراهم شود.

در همین حال اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌پذیرد که در تقرری آقای بصیر سکته‌گی‌هایی به وجود آمده است. نرگس مومند، سخنگوی این اداره، به روزنامه ۸صبح گفت که به دلیل مخالفت‌های مردم و شیوع ویروس کرونا، معرفی اسامه بصیر به عنوان شهردار بدخشان با مشکل مواجه شده است. او اما بیان کرد که آقای بصیر از چندی به این‌سو به عنوان مامور خدمتی در ارگان‌های محلی مصروف کار است. با این حال بانو مومند خاطرنشان کرد که به زودی به این مشکل رسیده‌گی می‌شود و اسامه بصیر را به عنوان کارمند سکتوری در بست دو در ولایت بدخشان به وظیفه می‌گمارند. نرگس مومند تصریح کرد که این اداره در تلاش است تا برحسب توافق، آقای بصیر وی را در یک بست معادل استخدام کند.

این اولین باری نیست که حضور یک فرد جدید در پست‌های مهم محلی جنجالی می‌شود. پیش از این نیز برخی از کرسی‌ها در شماری از ولایت‌ها جنجالی شده بود، با این تفاوت که به دلیل مخالفت‌های شدید مردم، حکومت زودتر به جایگزینی اقدام کرد. در یکی از موارد در اسد سال جاری، جمعه‌گل همت به عنوان والی بادغیس تعیین شد، اما پس از مخالفت باشنده‌گان این ولایت،‌ جایگزین و سپس به عنوان فرمانده پولیس کابل تعیین شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن