سه تولی اردوی منطقه‌ای در ولایت سرپل ایجاد می‌شود

۸صبح، کابل: سه تولی اردوی منطقه‌ای در ولایت سرپل به هدف رفع تهدیدات گروه طالبان و تأمین امنیت این ولایت ایجاد و مستقر می‌شود. مسوولان در قول‌ اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور می‌گویند که روند جلب و جذب سرباز برای این تولی‌ها آغاز شده است و به زودی پس از آموزش در مربوطات سرپل جابه‌جا خواهند شد.

حنیف رضایی، سخنگوی این قول‌ اردو، روز شنبه، یکم سرطان، به روزنامه ۸صبح گفت که یک تولی سربازان اردوی منطقه‌ای در مرکز ولایت سرپل، یک تولی در ولسوالی سوزمه‌قلعه و یک تولی دیگر در ولسوالی سانچارک مستقر خواهند شد.

سخنگوی قول‌ اردوی ۲۰۹ شاهین در ادامه گفت که هر تولی ۱۰۸ نفر تشکیل دارد و سربازان آن به صورت مختلط از میان سربازان ارتش و منسوبان پیشین نیروهای امنیتی از باشنده‌گان محل تشکیل خواهند شد.

در همین حال، ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل به روزنامه ۸صبح می‌گوید که حکم ایجاد اردوی منطقه‌ای صادر شده است و کار روی استخدام سربازان آن در ولایت سرپل نیز جریان دارد. او گفت که پس از تکمیل روند جلب و جذب سربازان این تولی‌ها در سرپل، آن‌ها به مرکز فرماندهی قول‌ اردوی ۲۰۹ شاهین برای آموزش‌های فنی و نظامی فرستاده می‌شوند و پس از آن مستقر خواهند شد.

مسوولان امنیتی تشکیل اردوی منطقه‌ای را برای تأمین امنیت محلات و نقاط آسیب‌پذیر در ولایت‌ها مؤثر می‌خوانند. برنامه ایجاد قول اردوی منطقه‌ای از سال گذشته به این سو روی دست گرفته شده است. یکی از استدلال‌ها برای تشکیل اردوی منطقه‌ای، پر کردن خلای اردوی ملی در مناطقی است که پس از عملیات از وجود طالبان پاک‌سازی می‌شوند. این نیروها مأموریت دارند که مناطق مذکور را حفظ کنند.

ولایت سرپل در شمال کشور در چند ماه اخیر شاهد ناامنی‌های گسترده بوده است. از چندی به این سو عملیات برای تصفیه‌‌ی این ولایت از وجود جنگ‌جویان گروه طالبان جریان دارد.

در آخرین مورد قول‌ اردوی ۲۰۹ شاهین عملیاتی را تحت نام «شاهین ۲۰۶» در این ولسوالی اجرا کرده است. ذبیح‌الله امانی گفت که عملیات «شاهین ۲۰۶» در بخش‌های مرکزی و جنوبی شهر سرپل اجرا و در نتیجه آن تلفات سنگین به گروه طالبان وارد شده است. او افزود که چندین ساحه در این ولایت از وجود گروه طالبان پاک‌سازی شده است و جنگ‌جویان گروه طالبان روحیه‌ی‌شان را از دست داده‌اند و نیروهای دولتی در نبردها دست بالایی دارند.  

سخنگوی والی سرپل هم‌چنان گفت که حمله‎‌های هوایی و عملیات‌های زمینی در ساحات مرکز و بخش جنوبی ولایت سرپل نیز در حال جریان است.

دکمه بازگشت به بالا