سه روز تا پایان هفته کاهش خشونت؛ مردم خواستار برقراری آتش‌بس هستند

عبدالاحمد حسینی

در چهارمین روز از اجرای توافق «کاهش چشم‌گیر خشو‌نت» دست‌کم در سه ولایت چندین حادثه امنیتی رخ داده که عامل آن گروه طالبان بود. توافق «کاهش چشم‌گیر خشونت» نیمه‌شب جمعه گذشته در سراسر کشور به اجرا گذاشته شد. بر اساس گزارش‌ نهادهای امنیتی در روز نخست شش رویداد در پنج ولایت، در روز دوم سه رویداد امنیتی در قندهار و در روز سوم نیز هشت رویداد امنیتی در ولایت‌های بلخ، سمنگان و هلمند به ثبت رسیده بود. این آمار اما در روز چهارم به سه رویداد خونین امنیتی کاهش یافته است.

بر اساس گزارش نهادهای امنیتی، گروه طالبان در جریان چهار روز از اجرای توافق کاهش چشم‌گیر خشونت در ولایت‌های ارزگان، پکتیا، کاپیسا، هلمند، بلخ، سمنگان، قندهار،‌ غزنی، زابل و فراه دست به حمله های زده‌ اند که در برخی موارد خونین نیز بوده است. در مقابل اما نیروهای امنیتی نظر به دستور که از سوی حکومت صادر شده بود، در حالت تدافعی قرار داشته‌اند و هیچ حمله بر مواضع گروه طالبان نکرده‌اند. در تازه‌ترین مورد، گروه طالبان در چهارمین روز از اجرای کاهش چشم‌گیر خشونت در ولایت‌های غزنی، زابل و فراه دست به یک سلسله حملات زده‌اند که در نتیجه دو پولیس کشته شده و ۱۱ پولیس دیگر زخم برداشته‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که یک روز سه‌شنبه‌، ششم حوت یک حلقه ماین ضد وسایط حین عبور قطار اکمالاتی اردوی ملی در ساحه کوه‌ آتش‌خانه ولسوالی شیب‌کوه انفجار کرده که در نتیجه دو نفر از نیروهای امنیتی کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

علاوه بر این، آقای رحیمی بیان داشت که در جریان روز گذشته،‌ یک حلقه ماین ضد وسایط در منطقه انزرگی ولسوالی میزان ولایت زابل نیز منفجر شده است که در نتیجه آن چهار تن از سربازان امنیتی زخمی شده‌اند. هم‌چنین وی افزود که قطار اکمالاتی نیروهای امنیتی از سوی گروه طالبان در ولایت غزنی مورد حمله قرار گرفته است. وی گفت که پس از مواجهه با کمین افراد طالبان، کاروان مذکور خواستار کمک هوایی و زمینی شده‌است. در نتیجه این رویداد چهار پولیس زخم برداشته اند.

از جانب دیگر، دفتر مطبوعاتی والی ولایت غزنی با نشر یک پیام تصویری گفته است که باشنده‌گان ولایت غزنی از «هفته کاهش خشونت، در کنار اعلام نتیجه‌ی نهایی انتخابات» استقبال کرده‌اند. وحیدالله کلیمزی، والی ولایت غزنی در این گردهمایی، صلح را نیاز جدی مردم خواند. او گفت که برای رسیدن به صلح، حکومت همواره تلاش کرده است. او با اشاره به هفته کاهش خشونت و امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز و کشور به یک صلح پایدار برسد.

علاوه بر این، باشنده‌گان ولایت تخار نیز در یک گردهمایی، حمایت‌شان را از هفته کاهش خشونت اعلام کردند. این باشنده‌گان روز سه‌شنبه، ششم حوت در یک گردهم‌ایی از طرف‌های درگیر جنگ خواستند که دست از جنگ بکشند و برای برقراری صلح پایدار در کشور تلاش کنند.

در همین حال دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در یک کنفرانس خبری در هند گفت که هند و مردم افغانستان می‌خواهند که موافقت‌نامه با طالبان امضا شود و یک صلح پایدار در منطقه حاکم شود. آقای ترمپ گفت که اکنون مردم نسبت به برقراری صلح در افغانستان خوش‌بین‌اند، حتا کسانی‌که پیش از این نسبت به برقراری صلح بی‌باور بوده‌اند در حال حاضر نسبت به آن باورمند شده‌اند. او گفت: «مردم بسیار خوشحال هستند که این توافق انجام شود.»

از سوی دیگر، آقای ترمپ در بخشی از سخنرانی‌اش به بیرون کردن سربازانش از افغانستان اشاره کرد. هر چند وی مشخص نکرد که به چه تعداد سربازش را از افغانستان بیرون می‌کند،‌ اما بیان داشت که پس از ۱۹ سال حضور در این کشور، می‌خواهد سربازنش را از افغانستان بیرون کند.

مردم خواهان برقراری آتش‌بس‌اند

با آن‌که تنها سه روز تا پایان هفته کاهش خشونت زمان باقی مانده است، شماری از نهادهای جامعه مدنی طی یک گردهم‌آیی از هفته «کاهش چشم‌گیر خشونت» اعلام حمایت کردند. در این گردهم‌آیی، ‌نهادهای جامعه مدنی با بیان این‌که مردم و جوانان از جنگ خسته شده‌اند، از طرف‌های درگیر جنگ خواستند که برنامه کاهش خشونت را به آتش‌بس ۱۰۰ فی‌صدی تبدیل و آن را تمدید کنند.

رحمت‌الله نورزی، یک تن از فعالان مدنی ولایت کابل، روز سه‌شنبه، ششم حوت در یک نشست خبری زیر نام «حمایت از صلح همیشه‌گی و نفرت از جنگ» گفت که ۲۵ نهاد جامعه مدنی گردهم آمده‌اند و حمایت‌شان را از پروسه صلح و هفته کاهش خشونت اعلام می‌کنند. او گفت که مردم افغانستان، جوانان و زنان از جنگ و خشونت خسته شده‌اند، از این رو از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند تا کاهش خشونت را به آتش‌بس دایمی بدل کنند. نورزی بیان داشت، برای این‌که در کشور یک صلح دایمی و پایدار برقرار شود، نیاز است که طرف‌های درگیر جنگ دست از جنگ بردارند و آتش‌بس را تمدید کنند.

این نهادها با صدور یک قطع‌نامه هفت ماده‌ای از حکومت و طالبان خواستند که به خواست‌های مردم افغانستان وقع بگذارند و صلح کنند. در این قطع‌نامه گفته شده است که نهادهای جامعه مدنی،‌ زنان و جوانان از کاهش خشونت‌ها حمایت و خواهان آتش‌بس طولانی‌مدت‌اند. این نهادها معتقد اند که یکی عوامل جنگ در افغانستان «برداشت متفاوت از دین اسلام» است،‌ از این رو از «علما و‌ روحانیون» خواسته‌اند که با «استفاده از قرآن، روایات،‌ فقه و حقوق» متناسب به شرایط زنده‌گی نوین،‌ دین را برای شهروندان کشور تفسیر کنند.

از جانب دیگر،‌ نهادهای جامعه مدنی از طرف‌های ذی‌دخل در جنگ افغانستان خواستند که در پروسه صلح، از گذاشتن‌ پیش‌شرط‌هایی که پروسه صلح را خدشه‌دار کند، اجتناب کنند. آنان گفته‌اند، برای این‌که به صلح پایدار و دایمی برسیم، حکومت باید خواست‌های معقول طالبان را شناسایی کند و اقدامات لازم را به خاطر اعتمادسازی انجام دهد.

گروه طالبان،‌ بر اساس توافق‌ با امریکا، شب جمعه گذشته برنامه کاهش خشونت را آغاز کرد. قرار است پس از پایان یافتن هفته کاهش خشونت، توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان امضا شود. هم‌چنان گزارش‌هایی وجود دارد که پس از امضای موافقت‌‌نامه میان امریکا و گروه طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن