سه غیرنظامی در ننگرهار در دو انفجار جداگانه زخمی شدند

۸صبح، کابل: در پی وقوع دو انفجار در ولسوالی‌های بهسود و شینوار ولایت ننگرهار سه غیرنظامی زخمی شده‌اند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به روزنامه ۸صبح گفت که در پی انفجار یک ماین جاسازی شده است در برابر مسجد جامع بازار مارکوه‌ی ولسوالی شینوار این ولایت، دو نماز گزار زخم برداشته‌اند. این انفجار حوالی ساعت ۴:۲۰ بامداد روز جمعه، یازدهم اسد به وقوع پیوسته است.

خوگیانی گفت که زخمیان این رویداد در مرکز صحی ولسوالی شینوار تحت درمان قرار دارند.

عطاالله خوگیانی از جانب دیگر گفت که در نتیجه انفجار یک ماین کارگذاری شده در یک «ریکشا» که در منطقه «مقام‌خان» از مربوطات ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار به وقوع پیوسته، اکرام‌الله راننده این ریکشا زخم برداشته است. این رویداد حوالی ساعت ۸:۴۰ بامداد روز جمعه به وقوع پیوسته است. به گفته او، اکرام‌الله به شفاخانه حوزه‌ای شهر جلال‌آباد برای درمان منتقل شده است.

مسوولیت این رویداد را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است. ننگرهار ولایتی است که در آن گروه داعش و طالبان فعالیت دارند و مسوولیت این نوع انفجارها به این دو گروه نسبت داده می‌شود.

از جانب دیگر، ننگرهار از ولایت‌هایی است که شاهد بیش‌ترین انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای و مقناطیسی است.

 این در حالی است که دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما در تازه‌ترین گزارش خود درباره تلفات غیرنظامیان گفته است که تلفات غیرنظامیان در سه ماه گذشته حدود ۲۷ درصد افزایش یافته است. براساس گزارش یوناما، در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ میلادی حدود سه هزار و ۸۱۲ نفر در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

یوناما گفته است که «عناصر ضد دولت» مسوول ۵۲ درصد تلفات غیرنظامیان هستند که به صورت عمدی غیرنظامیان را در مکان‌های عمومی و عبادت‌گاه‌ها هدف قرار داده است.

 

Comments are closed.