سه چرخ‌بال بلاک‌هاوک به ارتش ملی سپرده شد

۸صبح، کابل: مسئولان محلی هلمند می‌گویند ‌سه چرخ‌بال بلک‌هاوک را از قطعات هوایی آسیاف تسلیم شده‌اند. آن‌ها می‌گویند این چرخ‌بال‌ها روز پنجشنبه (۱۴ سرطان) به قول اردوی ۲۱۵ میوند سپرده شده است.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به ۸صبح گفت: «پیش از این از دو چرخ‌بال کوچک دیگر کار گرفته می‌شد. این دو چرخ‌بال را هند به نیروهای ارتش در هلمند داده بود.»

این در حالی است که تنها ۴ ولسوالی هلمند تحت کنترول دولت قرار دارد. سخنگوی والی هلمند می‌گویند با این چرخ‌بال‌ها عملیات تهاجمی ‌را در ولسوالی‌های زیر کنترول طالبان آغاز خواهند کرد.

آقای زواک گفت: «مرکز ولسوالی‌های سنگین، کجگی، مارجه و گرم‌سیر  به دست دولت و نقاط دیگر این ولسوالی‌ها تحت کنترول طالبان است.» 

والی هلمند حدود ۲ ماه پیش موضوع چرخ‌بال‌ها را با رییس جمهور در میان گذاشته بود.

۱۵۹ چرخ‌بال کمک می‌شود

وزارت دفاع ملی از روند تسلیم‌دهی ۱۵۹ چرخ‌بال توسط کشورهای کمک‌کننده به افغانستان خبر داد. محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع کشور گفت: «این روند تا سال ۲۰۲۴ میلادی تکمیل خواهد شد. تا فعلاً بیش از ۱۰ چرخ‌بال را در دست‌رس ما قرار داده‌اند. این روند تا ۲۰۲۴ با آموزش پیلوت‌های ما ادامه خواهد داشت.»

این در حالی ا‌ست که رییس جمهور اشرف غنی چندی پیش در سفرش به ولایت قندهار گفته بود که ناتو وعده سپرده است که در آینده‌ای نزدیک به نیروهای هوایی کشور ۵۰ چرخ‌بال جنگی خواهد داد.

دکمه بازگشت به بالا