هزاران خانواده در بادغیس به علت جنگ آواره شدند

۸صبح، هرات: در پی‌ درگیری‌های ۱۰ روز اخیر در ولایت بادغیس هزاران خانواده از خانه‌های‌شان آواره شده‌اند و هزاران خانواده دیگر در این ولایت شرایط سخت و دشواری را سپری می‌کنند.

عبدالظاهر بادغیسی، رییس مهاجرین و عودت‌کننده‌گان بادغیس می‌گوید که در نتیجه درگیری‌های اخیر حدود ۱۰ هزار خانواده در این ولایت آواره شده‌اند و به ولایت‌های همجوار پناه برده‌اند.

شماری از نماینده‌گان مردم بادغیس در شورای ولایتی و مجلس، با برگزاری نشست خبری در ولایت هرات، تأکید می‌کنند که در پی حمله طالبان به شهر قلعه نو، هزاران خانوده به ولایات هم‌جوار آواره شدند و هزاران خانواده دیگر نیز در مناطق زیر کنترل طالبان شرایط دشواری دارند.

آنان می‌گویند که چندین بار از حکومت درخواست کمک شد و هیچ‌گاه به این درخواست نماینده‌گان مردم لبیک گفته نشد و تمام اموال و دارایی مردم از دست رفته است.

عبدالعزیز بیک، رییس شورای ولایتی بادغیس، در یک نشست خبری گفت که برای جلوگیری از سقوط شهر قلعه ‌نو چندین بار از قول اردوی ۲۰۷ ظفر در ولایت هرات، درخواست کمک کرده‌، اما با وعده‌های پی‌درپی هیچ نیروی کمکی به ولایت بادغیس اعزام نشده است.

به گفته او، شماری از خانواده‌ها در پی‌ هجوم طالبان به مرکز این ولایت آواره شده و اموال‌شان را رها کرده‌اند.

ضیا‌الدین اکازی، نماینده مردم بادغیس در مجلس، پافشاری دارد که حدود ۱۰ روز است که طالبان به مرکز ولایت بادغیس هجوم آورده‌اند و آنان از نهادهای امنیتی درخواست نیروهای کمکی کردند، اما تاکنون هیچ نیروی کمکی به این ولایت فرستاده نشده است.

 او از معاون اداره امنیت ملی، آمر امنیت فرماندهی پولیس و آمر حوزه اول پولیس بادغیس به عنوان «خاین» نام برد که به طالبان تسلیم شده‌اند.

از سویی دیگر مقام‌ها در پایگاه ارتش در غرب کشور، از فرستادن نیروهای تازه نفس به ولایت بادغیس خبر می‌دهند و تأکید دارند که عملیات پاک‌سازی مناطق شهری این ولایت از چند روز به این سو ادامه دارد. سیدآغا ضیا، سخنگوی قول اردوی ۲۰۷ ظفر، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که نیروهای ویژه‌ ارتش در ولایت بادغیس حضور دارند و زیر نظر فرمانده لوای سوم ارتش در این ولایت در حال پاک‌سازی مناطق شهر قلعه ‌نو از حضور طالبان هستند.

 مقام‌های محلی بادغیس، از بهتر شدن وضعیت در مرکز این ولایت خبر می‌دهند و تأکید دارند که نیروهای مستقر در شهر قلعه‌ نو مشغول درگیری با طالبان هستند که در خانه‌های اطراف شهر جابه‌جا شده‌اند.

حسام‌الدین شمس، والی بادغیس، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در پی درگیری‌های اخیر در شهر قلعه‌نو تا کنون سه فرد ملکی کشته و ۷۲ تن دیگر به شمول نُه زن و هفت کودک زخمی شده‌اند.

او تأکید دارد که هم اکنون وضعیت امنیتی بهتر شده و طالبان از برخی مناطق شهری عقب زده شده‌اند و اعزام نیروهای تازه‌ نفس می‌تواند برای عقب راندن طالبان از مرکز این ولایت کارساز باشد.

او از نماینده‌گان مردم بادغیس انتظار دارد که برای حمایت از نیروهای امنیتی به شهر قلعه ‌نو برگردند و مردم را برای حمایت از نیروهای امنیتی ترغیب کنند.

هم اکنون در شهر قلعه ‌نو، پایگاه ارتش، فرماندهی پولیس، ساختمان ولایت و برخی از اداره‌های دیگر در کنترل دولت است و طالبان نیز بر بخش‌های این شهر کنترل دارند و در خانه‌های مسکونی مردم که به تازه‌گی آواره شده‌، جابه‌جا شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا