ورود هزاران مهاجر افغان از پاکستان بدون معاینه صحی

۸صبح، کابل: پس از گشایش موقت مرزهای تورخم و اسپین‌بولدک‌، هزاران مهاجرافغان از پاکستان  بدون معاینه صحی وارد کشور شده‌اند.

مقامات محلی در ولایت ننگرهار تأیید کرده‌اند که به دلیل حضور گسترده مهاجران، شمار زیادی از آن‌ها معاینه نشده‌اند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه که در قندهار در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، به این موضوع اشاره کرد و آن را نشانه‌ای از عدم همکاری مردم با وزارت صحت عامه در شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا عنوان کرد.

وزیر صحت عامه در قندهار گفت که تا کنون قرنطین افراد مشکوک به ویروس کرونا در کنار مرزها نتیجه مثبت نداده است و افغانستان امکانات قرنطین این افراد را نیز ندارد.

به گفته وزیر صحت عامه، در صورتی که شرایط قرنطین به صورت درست عملی نشود، سبب گسترش ویروس کرونا می‌شود.

ویدیوهایی نیز از جریان برگشت مهاجران افغانستان در گذرگاه‌های اسپین‌بولدک و تورخم به نشر رسیده است که نشان می‌دهد به دلیل حضور گسترده و هجوم سیل‌آسای مهاجران، معاینه صحی برای شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا گرفته نشده است.

در ولایت ننگرهار، در شهرک تورخم برای افراد مشکوک به کرونا، مقام‌های محلی ننگرهار با برپایی چادرها محلی ویژه‌ای را تدارک دیده‌اند.

شاه‌محمود میاخل، والی ننگرهار گفته است که این محل ظرفیت نگه‌داری همه مهاجران بازگشت‌کننده از پاکستان را ندارد و تنها کسانی در آن قرنطین می‌شوند که علایم مشهود ابتلا به ویروس کرونا را داشته باشند.

او از کسانی که علایم ویروس کرونا را دارند، خواسته است که خودشان را در خانه‌ها قرنطین کنند تا به این ترتیب از شیوع این ویروس جلوگیری شود.

طبق گزارش‌ها هزاران مهاجر افغان در آن‌سوی گذرگاه‌های اسپین‌بولدک و تورخم به دلیل بسته بودن مرز گیرمانده بودند. دو روز پیش اعلام شد که این مرز به صورت موقت و یک‌طرفه به روی مهاجران افغان باز شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن