هزاران تن در پی افزایش خشونت در غرب کشور آواره شده‌اند

خلیل رسولی

پس از شدت جنگ و خشونت در ولایات ‌غربی کشور، صدها خانواده آواره شده‌اند که هم اکنون با دشواری‌های گوناگونی روبه‌رو هستند. مسوولان در حوزه غرب می‌گویند آواره‌گان با مشکلات و کمبودی‌های جدی همانند سرپناه، خوراک و پوشاک و سایر نیازمندی‌ها دست به گریبان هستند که اگر به وضعیت آنان رسیده‌گی نشود، فاجعه انسانی رخ می‌دهد.

تنها در چهار ماه اخیر در ولایت هرات هزاران تن از ولسوالی‌ها و سایر ولایات هم‌جوار به مرکز شهر آواره شده‌اند که در وضعیت بسیار ناگواری روزگارشان را سپری می‌کنند. ریاست مهاجرین هرات، نبود سرپناه، مواد خوراکی و پوشاک و کمبود امکانات در بخش صحت را از مشکلات اساسی آواره‌گان جنگ و خشونت‌های اخیر عنوان می‌کند و خواهان کمک‌رسانی نهادهای بشردوستانه است.

در دو روز نخستین که طالبان شهر زرنج را در ولایت نیمروز تصرف کردند، صدها خانواده از این ولایت به ایران آواره شده‌اند. تصاویر منتشر شده در صفحه‌های اجتماعی نیز فرار باشنده‌گان نیمروز را نشان می‌داد که پس از تصرف این ولایت توسط طالبان مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند و به ایران پناه می‌بردند.

در چهار ماه اخیر به دلیل افزایش جنگ و خشونت در حوزه جنوب‌غرب کشور، صدها خانواده از ولسوالی‌ها و ولایات هم‌جوار به هرات آواره شده‌اند که هم اکنون با مشکلات جدی روبه‌رو هستند. مسوولان اداره مهاجرین ولایت هرات به روزنامه ۸صبح می‌گویند که بیش از ۱۵هزار خانواده در چهار ماه پسین در پی افزایش خشونت‌ها به هرات آواره شده‌اند که بیش‌تر آنان از ولایات‌های بادغیس، فراه و غور است.

مبین قادری، رییس مهاجرین و عودت‌کننده‌گان هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که هم اکنون آواره‌های جنگ و خشونت در این ولایت با مشکلات و کمبودی‌های جدی روبه‌رو هستند و اگر نهادهای بشردوستانه به داد این خانواده‌ها نرسند، فاجعه انسانی رخ می‌دهد. او تأکید می‌کند که از میان ۱۵هزار آواره جنگ و خشونت پنج ‌هزار آن‌ها از ولسوالی‌های هرات هستند و ۱۰ هزار دیگر از آواره‌های این خشونت‌ها از ولایات هم‌جوارند که بیش‌تر آنان از باشنده‌گان بادغیس می‌باشند.

مسوولان ریاست مهاجرین هرات، از نهادهای حمایت‌کننده‌ این ریاست و سازمان‌های بین‌المللی انتظار دارد که برای رسیده‌گی به مشکلات آواره‌های جنگ و خشونت به‌زودی و به آنان کمک‌رسانی کنند.

بادغیس در غرب کشور، نخستین ولایتی بود که گروه طالبان کنترل قسمت‌های مختلف آن را به دست گرفت و بخش‌های مختلف شهر قلعه ‌نو، مرکز این ولایت، بین نیروهای دولتی و طالبان دست‌به‌دست شد. در پی افزایش جنگ و خشونت که نزدیک به ۱۰ روز در این ولایت دنباله داشت، صدها خانواده برای نجات جان‌شان به ولایت هرات آواره شدند و شماری هم برای فرار از جنگ و درگیری، به ساحات زیر کنترل طالبان در ولسوالی‌های بادغیس فرار کردند.

عبدالظاهر بادغیسی، رییس مهاجرین بادغیس، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که در پی تصرف بخش‌هایی از شهر قلعه نو، بیش از ۱۱هزار خانواده از این ولایت آواره شده‌اند. او می‌افزاید که بیش از پنج‌هزار خانواده‌های بادغیسی برای نجات جان خود به ولایت هرات آواره شده‌اند و حدود پنج‌هزار خانواده دیگر  برای فرار از جنگ و درگیری از شهر قلعه نو به ولسوالی‌های این ولایت که زیر کنترل طالبان بود، فرار کردند.

او هشدار می‌دهد که برای پیش‌گیری از فاجعه انسانی نباید جریان کمک‌رسانی به آسیب‌دیده‌گان خشونت‌های اخیر متوقف شود و از نهادهای مددرسان خواهان همکاری بیش‌تر با آواره‌گان جنگ است.

با این‌همه در ولایت فراه نیز در جریان درگیری‌های اخیر گروه طالبان و نیروهای حکومتی، بیش از چهار هزار خانواده از خانه‌های‌شان آواره شده‌اند که نیازمند همکاری در بخش سرپناه، خوراک و پوشاک و سایر نیازهای زنده‌گی دارند. رحم‌الدین ریگ‌وال، رییس مهاجرین و عودت‌کننده‌گان فراه، به روزنامه ۸صبح گفت با امکاناتی که در اختیار داشتند، برای بیش از دوهزار خانواده نیازمند و آواره کمک‌هایی از نوع مواد غذایی، مواد سوختی و سایر نیازمند‌ی‌های آنان را بعد از بررسی دقیق توزیع کرده‌اند. او می‌افزاید که خانواده‌های آواره تمام زنده‌گی‌شان را از دست داده‌اند و از نهادهای کمک‌رسان جهانی خواهان همکاری با نیازمندان است که مجبور به ترک محل زنده‌گی و خانه‌های خود شده‌اند.

آمار غیررسمی در ولایت نیمروز نیز نشان می‌دهد که در دو روز تشدید حملات طالبان بالای ولسوالی‌های این ولایت و تصرف شهر زرنج، مرکز نیمروز، بیش از ۱۰هزار خانواده به سوی ایران آواره شده‌اند. محمدصادق بلوچ، از کنش‌گران مدنی در نیمروز، به نقل از مسوولان محلی و مرزبانان کشور در گذرگاه ملک نیمروز، به روزنامه ۸صبح گفت که بیش از ۱۰ هزار خانواده برای فرار از جنگ و خشونت، به ایران رفته‌اند و در آن سوی مرز در اردوگاه‌ پناه‌جویان به سر می‌برند.

او می‌افزاید که آواره‌گان خشونت‌های اخیر در نیمروز و آن‌ سوی مرز، در اردوگاه‌های ایران به‌شدت نیازمند همکاری سازمان‌های امدادرسان هستند.

پیش از این مسوولان محلی در ولایت غور، به روزنامه ۸صبح گفته بودند که در پی افزایش خشونت در ولسوالی‌های غور، بیش از چهارهزار خانواده به مرکز این ولایت در شهر فیروزکوه آواره شده‌اند. دو ولایت غور و بادغیس بدون جنگ و درگیری به طالبان واگذار شد و مسوولان محلی این ولایات بیرون شدند.

با این‌همه در پی درگیری‌های طولانی در کشور و  تصرف نزدیک به بیست ولایت در حوزه‌های مختلف کشور از سوی طالبان، شهروندان این کشور علاوه بر آواره شدن از مناطق اصلی و خانه‌های‌شان، نگران چور و چپاول مال و دارایی‌های‌شان هستند و سراسیمه به فکر ترک کشور از طریق مرزهای زمینی و هوایی می‌باشند.

دکمه بازگشت به بالا