امسال جایزه‌ی نوبل ادبیات اهدا نمی‌شود

سخنگوی آکادمی سوئد، که مسئول اعطای جایزه‌ی نوبل در رشته‌ی ادبیات است، اعلام کرد که امسال این جایزه داده نخواهد شد.

به نقل از بی‌بی‌سی با کناره‌گیری شش تن از ۱۸ عضو آکادمی سوئد در اعتراض به نحوه‌ی برخورد با اتهام سوء استفاده جنسی شوهر یکی از اعضا، ظاهراً این آکادمی تشخیص داده است که از اعتبار لازم برای انتخاب برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات، یعنی مهم‌ترین جایزه‌ی جهان در این رشته، برخوردار نیست.

این نخستین بار در حدود هفتاد سال گذشته است که اعطای جایزه‌ی نوبل ادبیات به تعویق افتاده است.

آکادمی سوئد، که یکی از شش آکادمی سلطنتی آن کشور است، از سال ۱۹۰۱ تا کنون وظیفه‌ی تعیین برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات را بر عهده داشته است. ۱۸ عضو این آکادمی از میان دست اندرکاران ادبیات به عضویت مادام‌العمر آکادمی انتخاب می‌شوند.

این آکادمی در بیانیه‌ی خود گفته است که در نظر دارد برنده‌ی جایزه‌ی ادبیات نوبل سال ۲۰۱۸ را به موازات برنده‌ی این جایزه در سال ۲۰۱۹ انتخاب کند.

از زمان آغاز اعطای جایزه‌ی نوبل ادبیات در سال ۱۹۰۱، تنها در هفت سال یعنی سال‌های ۱۹۱۵، ۱۹۱۹، ۱۹۲۵، ۱۹۲۷، ۱۹۳۶ و ۱۹۴۹ این جایزه داده نشده و «در پنج مورد از این موارد، اعطای جایزه به تعویق افتاد و همزمان با جایزه‌ی سال بعد داده شد.»

از ماه نوامبر سال گذشته که یک روزنامه‌ی سوئدی ادعای ۱۸ زن را منتشر کرد که ژان کلود آرنو، از شخصیت‌های برجسته‌ی ادبی سوئد را در مورد تجاوز، دست‌اندازی یا سوء رفتار جنسی متهم کرد، آکادمی دستخوش بحران بوده است.

آرنو، همسر فرانسوی کاتارینا فروستنسون، شاعر سوئدی و عضو آکادمی، این اتهام را رد کرده است اما اختلاف نظر بین اعضای آکادمی در مورد واکنش به این بحران باعث شده است تا شش تن از اعضا، از جمله سارا دانیوس، دبیر دایم آکادمی از عضویت این نهاد کناره‌گیری کنند.

در بیانیه‌ی آکادمی که روز جمعه، ۱۴ ثور به امضای آندرس اولسون، دبیر موقت منتشر شده، آمده است که «اعضای فعال آکادمی کاملاً آگاه هستند که بحران خلل در اعتماد نسبت به این نهاد مستلزم تلاش پیگیر برای تغییرات است.»

او گفته است که «اعضای آکادمی خود را متعهد می‌دانند تا قبل از اعلام برنده‌ی بعدی جایزه‌ی نوبل ادبیات، بکوشند تا اعتماد عمومی را به این نهاد بازگردانند.»

دکمه بازگشت به بالا