امسال بیش از ۶۰ هزار تُن پیاز در تخار تولید شده است

۸صبح، کابل: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرد که امسال در ولایت ناآرام تخار در شمال‌شرق کشور بیش از ۶۰ هزار تُن پیاز تولید شده است.

تخار از بزرگ‌ترین ولایت‌های تولیدکننده‌ی پیاز در سطح کشور خوانده می‌شود.

طبق اعلام وزارت زراعت، براساس ارزیابی‌های انجام شده از هر جریب زمین در ولایت تخار، یک‌هزار و ۵۰۰ تا دو هزار سیر پیاز برداشت می‌‌شود.

این وزارت در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم میزان نشر کرد، نوشته است که با افزایش میزان تولید، خرید و فروش پیاز نیز در ولایت تخار، امسال رونق بیش‌تری یافته و هر سیر پیاز در بدل ۸۰ تا ۱۲۰ افغانی خرید و فروش می‌شود.

هم‌چنان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت تخار گفته است که بخشی از پیاز تولید شده در این ولایت، به کشورهای پاکستان و هند صادر می‌شود.

هم‌زمان با این وزارت زراعت گفته است که سال آینده یک سردخانه‌ی ۵۰۰ تنی را برای نگهداری سبزیجات و میوه‌جات در شهر تالقان مرکز ولایت تخار می‌سازد.

امسال بر اساس اعلام وزارت زراعت، حاصلات زراعتی در سطح کشور رشد داشته است. چنان‌که کچالوی بامیان ۱۸ درصد، انار قندهار ۱۵ درصد و انار فراه ۱۱ درصد، و محصولات زراعتی دیگر ولایت‌ها نیز افزایش یافته است.

از جانب دیگر، ولایت تخار در شمال‌شرق کشور امسال شاهد جنگ و درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان بود. چند ولسوالی این ولایت میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان دست‌به‌دست شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن