افزایش واقعات پولیو به ۵۳ مورد؛ ۱۰میلیون کودک واکسین می‌شوند

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه ضمن گرامی‌داشت از روز جهانی فلج کودکان در جهان، گفته است که در ماه جاری نزدیک به ۱۰ میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین پولیو می‌شوند. طبق معلومات این وزارت، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۵۳ کودک به بیماری پولیو مبتلا شده‌اند.

احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه، روز شنبه، سوم عقرب، در یک نشست خبری گفت که قرار است کمپین سراسری واکسین پولیو روز دوشنبه، پنجم عقرب، راه‌اندازی شود. او هدف از این کمپین را واکسین کردن ۹.۹ میلیون کودک زیر پنج سال عنوان کرد.

عثمانی گفت، اکثر کودکانی‌ که به دلیل ویروس پولیو به صورت دایمی معلول شده‌اند، در مناطق نا‌امن و غیر قابل دسترس زنده‌گی می‌کنند که به این دلیل از واکسین محروم شده‌اند.

وی بیان داشت که از آغاز سال روان میلادی تاکنون ۵۳ کودک برای همیشه توسط ویروس پولیو فلج و معلول شده‌اند.

به گفته‌ی آقای عثمانی، از این میان ۳۵ مورد آن در حوزه جنوب، هشت مورد در حوزه غرب، شش مورد در حوزه جنوب‌شرق، دو مورد در حوزه شرق و یک‌یک مورد در حوزه‌های شمال و شمال‌شرق کشور به ثبت رسیده است.

سرپرست وزارت صحت‌ عامه بیان داشت که وضعیت کرونایی در کشور خدمات صحی از جمله کمپین‌های واکسین پولیو را مختل ساخته، از این رو تعداد موارد فلج اطفال افزایش یافته است.

او گفت که باید تلاش شود تا خدمات واکسین پولیو برای تمام کودکان افزایش یابد. او از خانواده‌ها خواسته است که کودکان‌شان را در این کمپین واکسین کنند.

سرپرست وزارت صحت عامه بیان داشت که از آغاز سال ۲۰۱۸ تاکنون ۱۱۴ میلیون دوز واکسین خوراکی فلج کودکان تطبیق شده است. او اما این رقم را کافی ندانست و افزود که باید بیش‌تر کار شود تا گردش ویروس در ولایت‌های قندهار، هلمند، ارزگان، کنر و ننگرهار متوقف شود.

در عین حال پیتر جان گراف، نماینده سازمان صحی جهان برای افغانستان، می‌گوید که راه ریشه‌کن کردن فلج کودکان، دشوارگذر است. او اما رسیدن به هدف را غیرممکن نمی‌داند.

او گفت: «خلای بزرگ معافیتی، ناشی از مختل شدن کمپین‌های واکسیناسیون به دلیل همه‌گیری مرض کرونا و نا‌امنی، یک چالش اساسی است، اما فرصتی برای همه‌ی طرف‌ها برای تجدید تعهد و هم‌بسته‌گی به خاطر رسیدن به یک افغانستان عاری از پولیو است.»

با این‌همه وزارت صحت عامه می‌گوید که در حال حاضر واکسین کردن کودکان تنها راه جلوگیری از  انتقال ویروس است. این وزارت از خانواده‌ها خواست که مسوولیت‌شان را در قبال محافظت از کودکان‌شان انجام دهند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن