امسال ۱۱۵ مورد خشونت علیه زنان در دایکندی ثبت شده است

۸صبح، کابل: ریاست سارنوالی استیناف ولایت دایکندی در سه ربع نخست‌ سال جاری مالی ۵۳۴ قضیه را ثبت و بررسی کرده است. لوی‌سارنوالی با اعلام این خبر گفته است که ۱۱۵ قضیه ثبت شده در ولایت دایکندی قضایای خشونت علیه زنان بوده است.

طبق یک اعلامیه این اداره، ریاست سارنوالی استیناف دایکندی از مجموع ۵۳۴ پرونده‌ای را که در جریان امسال تشکیل داده، تحقیقات در مورد ۲۴۹ قضیه را تکمیل کرده و برای اجرای مراحل بعدی به محاکم فرستاده است. هم‌چنان ۱۲۹ قضیه دیگر در دست کار سارنوالی ابتدایی ولایت دایکندی است.

سارنوالی گفته است که پنج قضیه به دلیل عدم «صلاحیت موضوعی» به ریاست عدلیه، ۱۹ قضیه دیگر برای «اکمال صفحه کشفی» به مراجع کشفی فرستاده شده و ۶۲ قضیه به «نسبت عدم دلایل الزام» حفظ شده است.

از میان قضایای یادشده تحقیقات در مورد ۲۴۹ قضیه تکمیل و به منظور انفصال شرعی محول محاکم شده است.

۱۲۹ قضیه تحت کار سارنوالی‌های ابتدایی این ولایت است، پنج قضیه به نسبت عدم صلاحیت موضوعی به ریاست عدلیه و ۱۹ قضیه به منظور اکمال صفحه‌ی کشفی به مراجع کشفی فرستاده شده و ۶۲ قضیه‌ی دیگر به نسبت عدم دلایل الزام حفظ شده است.

در اعلامیه‌ی لوی‌سارنوالی تصریح شده است: «از میان این قضایا ۳۹ مورد تخلفات کودکان، ۱۱۵ مورد خشونت علیه زن، ۳۲ مورد قاچاق مواد مخدر، هشت مورد جرایم فساد اداری و ۳۶۷ مورد دیگر مربوط به ضرب و جرح، سرقت، لت‌و‌کوب و غیره بوده است.»

طبق معلومات لوی‌سارنوالی، از رسیده‌گی به ۵۳۴ قضیه در دایکندی، یک میلیون و ۸۸۳ هزار و ۶۳۵ افغانی به بودجه دولت واریز شده است که یک میلیون و هشت هزار و ۳۵ افغان آن عواید قطعی دولت و ۸۷۵ هزار و ۶۰۰ افغانی دیگر آن به گونه‌‌ی تأمیناتی و در نتیجه رسیده‌گی به قضایای حقوقی و جرمی در دایکندی جمع‌آوری شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن