نماینده سازمان ملل این بار در دیدار با سراج‌الدین حقانی خواستار تضمین رهایی زنان معترض شد

۸صبح، کابل: رییس دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در کابل این بار در دیدار با سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله طالبان، خواستار بررسی موضوع ناپدیدشدن زنان معترض شده است.

طبق اعلام یوناما، دیبرا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان روز دوشنبه، چهارم دلو، با سراج‌الدین حقانی دیدار کرده است.

در اعلامیه یوناما آمده است که بانو لاینز در این دیدار از «رهبری طالبان خواست تا موضوع زنان فعال مفقودشده را که براساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های‌شان ربوده شده‌اند، بررسی و آزادی‌شان را تضمین نمایند».

وزارت داخله طالبان درباره دیدار سراج‌الدین حقانی با مقام‌های سازمان ملل متحد اعلامیه منتشر کرده است، اما درباره درخواست نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان در مورد رهایی زنان معترض چیزی نگفته است.

پیش‌تر دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد نسبت به ناپدید شدن زنان معترض ابراز نگرانی کرده و خواستار رهایی آن‌ها شده بود.

ادعا شده است که طالبان تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم خلیل را به تازه‌گی از کابل و عالیه عزیزی را چند ماه قبل از هرات بازداشت کرده‌اند. همین طور گفته شده است که خواهران تمنا زریاب پریانی نیز بازداشت شده‌اند. و تمنا و پروانه از اعضای اصلی جنبش اعتراضی زنان علیه طالبان بودند. گزارش‌هایی نیز درباره بازداشت شمار دیگر از زنان نیز وجود دارد. طالبان اما بازداشت این زنان را تأیید نمی‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا