جوانان بدخشان برای حمایت از مریضان، کارزار اهدای خون به راه انداختند

گروهی از جوانان بدخشان برای حمایت از مریضان، کارزار اهدای خون به راه انداختند. این کارزار برای دو روز در شفاخانه ولایتی بدخشان برگزار شده بود. برگزارکننده‌گان این برنامه میزان حضور اهداکننده‌گان خون را رضایت‌بخش گفته‌اند. به گفته آنان، زنان و مردان حضور پرشور در این کارزار داشته‌ و با اهدای خون‌ به مریضان نیازمند در این شفاخانه کمک شایان انجام داده‌اند. گروه برگزارکننده کارزار جمع‌آوری خون در بدخشان گفته‌ که شمار زیادی از مریضان در این ولایت به دلیل ناتوانی اقتصادی و عدم دسترسی به بانک خون، در بیشتر موارد با خطر مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کنند و این ضرورت، آن‌ها را واداشته تا این کارزار را به راه بیندازند.

گیتی فرح، یکی از برگزارکننده‌گان این کارزار، به روزنامه ۸صبح گفت: «این برنامه توسط اعضای نهاد اجتماعی‌ـ‌فرهنگی خردباوران برای مدت دو روز برگزار گردیده بود که در مجموع ۲۵ پاینت (۱۲۵۰۰ سی‌سی) خون جمع‌آوری شده است.»

او تعداد علاقه‌مند اهداکننده خون در این کارزار را زیاد می‌داند، اما تصریح می‌کند که شفاخانه ظرفیت نگهداری خون بیشتر از این را نداشته است. گیتی می‌افزاید: «از کسانی‌ که خون گرفته نشده است، در فهرست کمک‌کننده‌گان درج شده و هر زمان به خون نیاز شود، آنان حاضرند به شفاخانه بیایند و برای مریضان خون اهدا کنند.»

او حضور جوانان، به‌ویژه دختران را در این کمپین قابل ستایش می‌داند و تأکید می‌کند که دختران با وجود مشکلات قاعده‌گی به‌شکل پرشور حاضر شده‌اند خون اهدا کنند. این عضو کارزار اهدای خون می‌گوید که آنان زنان را در فهرست انتظار قرار داده‌اند تا در صورت ضرورت خون اهدا کنند. از نظر فرح تعداد مردان زیاد بود و به اهدای خون زنان نیاز نشده است.

گیتی فرح در ادامه می‌گوید که برای سایر برنامه‌های اجتماعی، نهادهای امدادرسان دیگر نیز کمک‌ می‌کنند، اما در این مورد کمتر توجه صورت گرفته است. بنابراین، آنان برای پر کردن این خلأ و نجات جان انسان‌ها به جمع‌آوری خون برای مریضان فقیر و نیازمندی که توانایی خرید خون در وضعیت‌های عاجل و ضروری را ندارند، پرداخته‌اند؛ چون به باور او تعداد شفاخانه‌های خصوصی در بدخشان بسیار کم است و از سوی دیگر مردم توان مراجعه به این شفاخانه‌ها را ندارند.

اعضای این کارزار می‌گویند از این‌که توانسته‌اند مقدار خون لازم برای مریضان، به‌ویژه زنانی که در هنگام ولادت به‌شدت به خون نیاز دارند را تامین کنند، خرسند‌ هستند و در صورت نیاز شماری دیگر نیز حاضرند برای مریضان خون اهدا کنند.

اهدا‌کننده‌گان خون نیز از این کارزار استقبال کرده و خواهان افزایش همکاری نهادهای اجتماعی در تقویت همدلی و مهربانی شده‌اند. به گفته آنان همچون برنامه‌ها می‌تواند در وضعیت ناگوار و ناامید‌کننده فعلی بذر امید در دل مردم بکارد و نگذارد که یأس بی‌پایان بر زنده‌گی جمعی سایه بگستراند.

در همین حال تعدادی دیگری از جوانان و فعالان مدنی بدخشان در رسانه‌های اجتماعی به‌شکل گسترده از این کارزار حمایت و مردم را به اهدای خون تشویق کرده‌اند.

پس از فروپاشی نظام جمهوریت به دست طالبان، علاوه بر تشدید بحران انسانی و اقتصادی، سیستم بهداشت و درمان کشور نیز به دلیل قطع کمک‌های مالی جامعه جهانی، با مشکلات جدی روبه‌رو شده است. براساس گزارش‌های متعدد نهادهای صحی بین‌المللی، افغانستان در حال حاضر یکی از بدترین سیستم‌های صحی جهان را دارد. پیش از این سازمان بین‌المللی نجات گزارش داده بود که تا اپریل ۲۰۲۲ دو هزار مرکز بهداشتی در نقاط مختلف افغانستان به دلیل کمبود دارو و تجهیزات بسته شده‌اند.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان و قطع‌ کمک‌های مالی علاوه بر مسدود شدن مراکز بهداشتی کوچک در ولسوالی‌ها، اکثر شفاخانه‌های ولایتی در کشور با کمبود دارو و امکانات پزشکی مواجه می‌باشند و مریض‌داران بارها از وضع نابه‌سامان این شفاخانه‌ها شکایت کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا