بانک جهانی میزان رشد اقتصادی امسال افغانستان را ۳.۳ درصد پیش‌بینی کرد

۸صبح، کابل: بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که میزان رشد اقتصادی افغانستان در سال روان ۲۰۲۰ میلادی به ۳.۳ درصد افزایش خواهد یافت. این بانک امروز چهارشنبه، دوم دلو، با نشر گزارشی اعلام کرد که در پی اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری و کاهش خشک‌سالی، اعتماد بخش خصوصی بهبود خواهد یافت و به این ترتیب میزان رشد اقتصادی افغانستان افزایش می‌یابد.

بانک جهانی هم‌چنان پیش‌بینی کرده است که میزان رشد اقتصادی افعانستان در میان‌مدت ۴ درصد افزایش خواهد یافت. این پیش‌بینی به وخیم نشدن اوضاع امنیتی و تداوم کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان مشروط شده است.

میزان رشد اقتصادی افغانستان در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) ۲.۹ درصد تخمین شده است. بانک جهانی دلیل این میزان رشد اقتصادی را بهبود وضعیت جوی و رشد سکتور زراعت در نتیجه کاهش تأثیرات خشک‌سالی عنوان کرده است.

گزارش بانک جهانی در مورد اقتصاد افغانستان زیر نام «حرکت در مسیری مملو از ابهامات» نشر شد.

در این گزارش آخرین «تحولات و انکشافات مهم اقتصادی افغانستان»، پی‌آمدهای ناشی از ابهام در اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، چگونه‌گی تداوم حمایت مالی جامعه جهانی از سکتورهای نظامی و غیرنظامی در آینده و دور‌نمای توافق سیاسی احتمالی با طالبان بررسی شده است.

در این گزارش میزان عواید داخلی افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی در گزارش بانک جهانی با رشد ۱۴.۵ درصد در میزان تولید ناخالص داخلی «بی‌پیشینه» توصیف شده است.

بانک جهانی هم‌چنان از عمل‌کرد دولت افغانستان در مدیریت جمع‌آوری ستایش کرده و گفته است که پیش‌رفت در ایجاد یک سیستم مالیاتی قوی و پایدار شکل گرفته است.

هنرلی کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان، در این مورد گفته است: «این‌که رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی به طور نسبی بهبود یافته است، یک خبر خوب است؛ اما هنوز هم وخامت شرایط امنیتی و ابهام در وضعیت سیاسی سبب تضعیف اقتصاد این کشور می‌شود.»

 

افغانستان برای رشد اقتصادی چه باید بکند؟

بانک جهانی از جانب دیگر نسبت به تأثیر وخامت اوضاع امنیتی، ابهام در وضعیت سیاسی و کاهش و قطع کمک‌های جامعه جهانی بر اقتصاد افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

هنرلی کرالی، رییس دفتر گروپ بانک جهانی، گفته است که افغانستان برای دست‌یابی به رشد مطلوب اقتصادی، کاهش فقر و بهبود شرایط زنده‌گی مردم، نیاز دارد تا برنامه‌های اصلاحی را طرح و هرچه سریع‌تر آن را اجرا کند.

در گزارش بانک جهانی آمده است: «دورنمای رشد اقتصادی افغانستان هم‌چنان از یک سلسله خطرات مانند افزایش بی‌ثباتی سیاسی، کاهش و یا قطع غیرمنتظره کمک‌های جامعه جهانی و اوج گرفتن منازعات و تحولات منفی در میان کشورهای منطقه، آسیب‌پذیر است.»

در این گزارش، افغانستان دارای ظرفیت بالقوه برای تحرک رشد اقتصادی توصیف شده است. بانک جهانی این تحرک را مستلزم تداوم حمایت جامعه بین‌المللی و تعهد دولت افغانستان برای ایجاد یک محیط مطلوب تجارت و سرمایه‌گذاری و تحقق اصلاحات فراگیر برای مبارزه با فساد ادرای توصیف کرده است.

هنری کرالی در این مورد گفته است: «به منظور پایداری و حفظ پیش‌رفت‌های به دست آمده در چند سال اخیر، تحقق برنامه‌های انکشافی و دست یافتن به خودکفایی، نیاز است تا در میان‌مدت جامعه جهانی به ادامه کمک‌های مالی با مردم افغانستان هم‌چنان متعهد باقی بماند.»

به گفته او، در مسیر این تلاش مشترک، لازم است تا دولت افغانستان به شرکای بین‌المللی خود اطمینان دهد که پیش‌رفت‌ها در راستای حکومت‌داری و مدیریت استفاده مؤثر از منابع را گسترش می‌دهد.

بانک جهانی در این گزارش پیشنهاد کرده است که برای اعتمادسازی سکتور خصوصی و رونق کاروبار در کوتاه‌مدت، دولت افغانستان باید اصلاحات سریع و همه‌جانبه اعمال کند تا به این ترتیب «محیط مطلوب تجارت و سرمایه‌گذاری» فراهم شود و مبارزه با فساد در سرخط برنامه‌ اصلاحی دولت قرار بگیرد.  

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن