«فعالیت کمیسیون‌های انتخاباتی به صورت عادی ادامه دارد»

۸صبح، کابل: رییسان دبیرخانه‌های کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی، دو روز پس از عزل کمیشنران این کمیسیون‌ها، از ادامه کارشان به صورت عادی اطمینان می‌دهند.

رییسان دبیرخانه‌های این دو کمیسیون در یک اعلامیه مشترک گفته‌اند که عزل و نصب در ادارات و نهادها یک امر عادی است و برکناری کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی، خللی در کارهای اداری و مدیریتی این کمیسیون‌ها ایجاد نکرده است. به گفته آن‌ها، کارهای مربوط به انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، به جز در مواردی که به فیصله اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی نیاز است، به اسرع وقت و به صورت عادی اجرا می‌شود.

در این اعلامیه آماده است که تا کنون نتایج نهایی انتخابات پارلمانی هژده ولایت کشور اعلام شده است و روند رسیده‌گی به شکایات مربوط به نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در سایر ولایت‌ها کماکان ادامه دارد.

رییسان دبیرخانه‌های کمیسیون‌های انتخاباتی تأکید کرده‌اند که آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نیز مطابق تقویم انتخاباتی گرفته می‌شود.

محمداشرف غنی روز سه‌شنبه ۲۳ دلو با صدور فرمانی، رییسان دبیرخانه‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات را به عنوان سرپرست این کمیسیون‌ها تعیین کرد. این فرمان پس از توشیح طرح تعدیل قانون انتخابات و برکناری رییسان و اعضای کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی صادر شد. در این فرمان گفته شده است تا تعیین رییسان و اعضای تازه برای کمیسیون‌های انتخاباتی، امور مربوط به انتخابات توسط رییسان دبیرخانه این کمیسیون‌ها به پیش برده می‌شود.

در فرمان ریاست جمهوری هم‌چنان از احزاب سیاسی ثبت دولت و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات خواسته شده است تا نماینده‌گان شان را برای گزینش کمیشنران تازه برای کمیسیون‌های انتخاباتی به نهاد ریاست جمهوری معرفی کنند. روند معرفی این افراد برای تعیین کمیشنران تازه روز شنبه ۲۷ دلو آغاز و تا هفت روز ادامه می‌یابد.

دکمه بازگشت به بالا