گنجینه باختر با بیش از ۳۱۴ میلیون افغانی سودمندی به کشور بازگشت

۸صبح، کابل: وزارت اطلاعات و فرهنگ اعلام کرد که گنجینه‌های افغانستان که به «گنجینه باختر» مشهور است، پس از ۱۳ سال نمایش در چندین کشور جهان، به افغانستان برگشت داده شده است.

این گنجیه شامل ۲۳۱ اثر تاریخی است که از ساحات باستانی «طلا تپه، تپه فلول، آی‌خانم، بگرام و تپه زرگران» کشف شده است.

حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در فیس‌بوکش نوشته است که از بابت نمایش گنجینه باختر در ۱۳ کشور ۳۱۴ میلیون و ۳۱۹ هزار و ۴۳۶.۹۶ افغانی به حساب عواید دولت واریز شده است.

گنجینه باختر در جریان ۱۳ سال در ایتالیا، هالند، امریکا، کانادا، جرمنی، بریتانیا، ناروی، سویدن، آسترالیا، جاپان، کوریای جنوبی و چین به نمایش گذاشته شده و حدود پنج میلیون نفر از آن دیدن کرده است.

نمایشگاه۲۳۱ اثر باستانی افغانستان بیش از ۳۰۰ میلیون افغانی سودمندی داشته است

وزارت اطلاعات و فرهنگ هم‌چنان گفته است که این نمایشگاه‌ها با امضای موافقت‌نامه‌های جداگانه با هر کشور و به اساس معیارهای ملی و بین‌المللی انجام شده است.

گنجینه باختر برای اولین‌بار در ۲۱ نوامبر سال ۲۰۰۶ میلادی در موزیم گیمی فرانسه به نمایش گذاشته شده است. وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته است که نمایش‌ این گنجینه سبب شده است تا حدود یک هزار و ۵۰۰ اثر به سرقت رفته افغانستان دوباره به کشور مسترد شود.

آخرین نمایش ۲۳۱ اثر باستانی افغانستان در چین برگزار شده است. وزارت اطلاعات و فرهنگ گزارش داده است که ۳۹۱ هزار و ۴۲ دالر امریکایی در چین از این بابت عاید جمع‌آوری شده و در حال انتقال به حساب واردات دولت است.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که به دلیل شیوع ویروس کرونا و گردش طولانی مدت گنجینه باختر در نمایش‌گاه‌ها «نیاز دیده شد تا برای مدتی در ذخیره‌گاه‌ها و برای حمایت و استراحت فنی» این گنجینه دوباره به کشورمنتقل شود.

او افزوده است که تلاش می‌شود تا بار دیگر زمینه نمایش گنجینه‌های افغانستان را برای «سیر و سیاحت» جهان آماده کند.

حسینه صافی گفته است که طبق پیشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ و منظوری ریاست جمهوری، یک کمیسیون مسلکی و اداری برای تنظیم امور«تشریح و جابه‌جایی» گنجینه باختر که در پنجم حمل به موزیم ملی منتقل شد، تعیین شده است.

وظایف این کمیسیون آماده‌سازی گنجینه باختر برای نمایش در نمایشگاه‌های بعدی در موزیم ملی خوانده شده است. نماینده‌گان وزارت مالیه، ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری، امنیت ملی، لوی‌سارنوالی، رییس موزیم و متخصصان امور نمایشگاه‌ها در این کمیسیون عضویت دارند.

دکمه بازگشت به بالا