ماجرای عروسی یک زوج جوان؛ حتا دولت نیازمند است

عبدالاحمد حسینی

حسین حیدری و مژگان حسینی زوج جوانی‌اند که برخلاف تمام سنت‌های حاکم در جامعه، مصارف عروسی‌شان را به معارف کمک کرده‌اند. آنان با این کار، تلاش کرده‌اند تا مصارف کمرشکن عروسی را کم و به چهار باب مکتب در ولایت غزنی کمک کنند. این مکاتب در دو ولسوالی نا‌امن و محروم (قره‎‌باغ و ناهور) غزنی موقعیت دارند.

حسین حیدری، روزنامه‌نگار است. او که به تازه‌گی پا به ۲۵ ساله‌گی گذاشته است، می‌گوید که با مژگان حسینی در یکی از نهادهای فرهنگی و اجتماعی در حدود چهار سال پیش آشنا شده و یک سال پیش باهم نامزد شده‌‌اند. مژگان حسینی مهریه عروسی‌شان را ۵۰۰ عنوان کتاب تعیین کرده است. حسین حیدری اصالتاً از ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی است. او از رشته خبرنگاری دانشگاه کابل فارغ شده است. حیدری در حدود سه سال به عنوان روزنامه‌نگار در روزنامه ۸صبح فعالیت کرده است.

آقای حیدری در جامعه سنتی غزنی که برگزاری مراسم عروسی در تالار امر غیر‌قابل انکار است، سنت‌شکنی کرده و مصارف عروسی خود را به معارف کمک کرده است. او می‌گوید که با توجه به وضعیت بیکاری و فقر در کشور، جوانان و خانواده‌ها باید مصارف عروسی را به حداقل کاهش دهند و یا هم آن را به نهاد‌ها و افراد نیازمند کمک کنند. آقای حیدری افزود که حتا دولت به همکاری و کمک‌های مادی و معنوی مردم نیازمند است.

به باور او، صد‌ها نفر را در تالار عروسی جمع کردن و نان دادن، رسم ناشایستی است که خانواده‌ها آن را از روی مجبوری انجام می‌دهند. حسین حیدری تصریح کرد که هرچند عمل کردن برخلاف سنت‌های رایج در جامعه برایش دشوار بوده است، اما محروم بودن صدها دانش‌آموز از امکانات اولیه سبب شده تا آنان مراسم عروسی‌شان را به گونه متفاوت برگزار کنند. او گفت: «معارف بنیاد و اساس پیش‌رفت یک جامعه را تشکیل می‌دهد و برای بیرون شدن از این وضعیت باید سطح سواد و آگاهی مردم بلند برود؛ به همین خاطر ما مصارف عروسی خود را به معارف کمک کردیم.»

ناهور و قره‌باغ از جمع ولسوالی‌های محروم و نا‌امن ولایت غزنی به شمار می‌روند. طبق معلومات باشنده‌گان محل، بیش‌تر مکاتب در این ولسوالی‌ها از ابتدایی‌ترین امکانات برخوردار نیستند. مکاتبی که به آن‌ها کمک صورت گرفته، نیازمندی‌های زیادی داشته‌اند، اما این زوج جوان فرش مورد نیاز سه مکتب را تهیه کرده‌اند و هم‌چنان تعهد کرده‌اند که برای یک باب مکتب دیگر چند باب تشناب بسازند.

در همین حال مژگان حسینی، خانم آقای حیدری، می‌گوید که در جامعه شاید افراد زیادی باشند که بخواهند عروسی‌شان را ساده و کم‌مصرف برگزار کنند و یا یک کار فرهنگی انجام دهند، اما جدی گرفتن رسم ‌و رواج‌های ناپسند از سوی خانواده‌ها سبب شده است که جوانان نتوانند مطابق میل‌شان عروسی‌ کنند. او که دانش‌آموخته رشته اقتصاد است، می‌گوید: «همین‌طور بیش‌تر، دخترخانم‌ها می‌خواهند که عروسی‌شان را مجلل بگیرند، آنان به این باور‌ اند که پول از جیب داماد مصرف می‌شود، بی‌خبر از این‌که با چنین کارهای‌شان تیشه به ریشه خود و جامعه می‌زنند و هزاران جوان با مراعات کردن این عنعنات سال‌ها نمی‌توانند ازدواج کنند و حتا از عروسی کردن و مصارف بیش از حدش وحشت دارند.»

خانم حسینی می‌گوید که آنان با برگزار کردن چنین عروسی خواسته‌اند که به رسم ‌و روج‌های ناپسند نقطه پایان بگذارند و برای سایر جوانان نیز الگو شوند. او می‌گوید که اکنون به دلیل گزاف بودن مصارف عروسی، شماری از جوانان قادر به تشکیل خانواده نیستند. او افزود: «ما خواستیم با انجام دادن این کار به جوانان و خانواده‌ها نشان دهیم که فرهنگ‌های ناپسند را می‌توانیم به یک فرهنگ مثبت و عالی تبدیل کنیم، تا هم مصارف گزاف و بی‌جا کم شود و هم به توسعه علم و دانش در جامعه کمک کنیم.»

قناعت دادن خانواده‌ها برای این زوج جوان کار آسانی نبوده است. آنان می‌گویند که حدود یک ماه با بزرگان خانواده‌های‌شان مشوره و بحث کردند تا آنان را از گرفتن عروسی مجلل در تالار‌، منصرف کنند.

در همین حال عظیم‌الله حیدری، پدر داماد، می‌گوید که در اول برای او قابل پذیریش نبود تا مراسم عروس پسرش را این‌گونه برگزار کند. او استدلال کرد که سال‌های سال نان عروسی مردم را خورده و برایش دشوار بوده است تا مردم را در عروسی دعوت نکند و مصارف عروسی پسرش را به معارف کمک کند. او اشاره کرد که دلایل منطقی پسر و عروسش سبب شد تا مصارف عروسی را به چهار مکتب در ولایت غزنی کمک کنند.

عظیم‌الله حیدری می‌گوید که پیش از این بیش‌تر دانش‌آموزان دو مکتب در قره‌باغ روی خاک می‌نشستند و درس می‌خواندند، اما پس از این دانش‌آموزان با خاطر جمع‌تر روی فرش درس خواهند خواند.

در عین حال غفور حسینی، برادر عروس، می‌گوید که از اول با این طرح مخالف نبوده و از طرح عروس و داماد استقبال کرده است. او می‌گوید با برگزار کردن مراسم عروسی مجلل و پرهزینه سودی به جامعه نمی‌رسد. به گفته او اکنون شمار زیادی از دانش‌آموزان از تشناب و فرش‌هایی که کمک شده استفاده خواهند کرد. او باور دارد که در عصر حاضر جامعه باید به سوی مدرن شدن حرکت کند و دنبال رسم ‌و رواج‌های ناپسند نباشد. او از جوانان می‌خواهد که آقای حیدری و خانم حسینی را الگوی زنده‌گی‌شان قرار دهند.

مساعد نبودن زمینه عروسی به دلیل فقر و بیکاری و هزینه گزاف سبب شده است که سن ازدواج در کشور بالا برود. شمار زیادی از جوانان از مصارف کمر‌شکن عروسی شکایت دارند و می‌گویند که خانواده‌ها باید زمینه عروسی فرزندان‌شان را با مصارف اندک تسهیل کنند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن