تلسکوپ فضایی وب به دنبال کاوش بیش‌تر در منظومه شمسی است

تلسکوپ «وب» همواره ستاره‎‌ها و کهکشان‎‌های دوردست را پیدا و با دقتی باورنکردنی بر آن‎‌ها تمرکز می‎‌کند تا تصاویر دقیق‌تری به زمین بفرستد. هم‌چنان برنامه‌هایی برای رصد سیارات و ماهواره‌های آن‌ها، سیارک‌ها و دنباله‌دارها در منظومه شمسی نیز وجود دارد.

وب باید بتواند روی این اشیا قفل شود و آن‎‌ها را به اندازه کافی برای به دست‌ آوردن تصاویر و طیف‎‌ها ردیابی کند.

بربنیاد اطلاعات وب‌سایت اسکیتیج‎‌دیلی، اخیراً تیم وب اولین آزمایش را برای ردیابی یک جسم متحرک انجام داده است. این آزمایش تأیید کرده که وب می‎‌تواند بر «اهداف متحرک» نیز پروژه‎‌های علمی را تطبیق کند.

هایدی همل، دانشمند وب، می‎‌گوید: «وب می‎‌تواند نور ضعیف کهکشان‎‌های اولیه را تشخیص دهد، اما تیم من از وب برای کشف برخی از اسرار موجود در منظومه شمسی خود استفاده خواهد کرد.»

همل می‌افزاید: «برنامه‌های ما اجرام را در سراسر منظومه شمسی رصد می‌کنند. سیارات غول‌پیکر و حلقه‌های زحل را به تصویر می‌کشیم. کاوش بسیاری از اشیای کمربند کویپر، تجزیه و تحلیل جو مریخ، انجام مطالعات دقیق تیتان و خیلی بیش‌تر.»

ناگفته نباید گذاشت که آزمایش‎‌های بیش‌تر وب روی اجرام متحرک دیگر، این امکان را فراهم می‎‌کند که این تلسکوب می‎‌تواند اجرام بیش‌تری را در سراسر منظومه شمسی مورد مطالعه قرار دهد.

دکمه بازگشت به بالا