سفر مقامات افغان و ناتو به غزنی؛ تأمین امنیت غزنی در اولویت قرار می‌گیرد

۸صبح، کابل: شماری از مقام‌های ارشد نظامی و ملکی افغان و ناتو روز چهارشنبه، نوزدهم سرطان، به ولایت غزنی سفر کردند. این مقام‌ها در دیدار با مسوولان ولایت غزنی گفته‌اند که تأمین امنیت ولایت غزنی در اولویت قرار می‌گیرد و به نیروهای امنیتی مستقر در غزنی تجهیزات نظامی مورد نیاز تهیه و در بخش تأمین امنیت شاهراه‌ها و مسیرهای مواصلاتی این ولایت به صورت فوری توجه می‌شود.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی، اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای مأموریت حمایت قاطع در افغانستان، خوشال سادات، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله و نیکلاس کی، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، در رأس هیأتی قرار دارند که روز چهارشنبه به ولایت غزنی سفر کرده‌اند.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که این هیأت در سفرش به غزنی، وضعیت امنیتی و برنامه‌ها و عملیات‌هایی را که از چند ماه گذشته در ولایت غزنی در جریان است، بررسی کرده است.

به گفته نوری، وحیدالله کلیمزی، والی غزنی در دیدار با مقام‌های ارشد امنیتی افغان و ناتو، هرچند عملیات‌ها و برنامه‌های امنیتی را که در غزنی اجرا شده است، موثر خوانده، اما آن را کافی ندانسته است. عارف نوری گفت که آقای کلیمزی خواهان تداوم این عملیات، اقدامات سریع در تأمین امنیت شاهراه‌ها و مسیرهای مواصلاتی ولسوالی‌ها و فراهم‌آوری امکانات برای استحکامات نظامی و افراز پاسگاه‌های امنیتی در ولایت غزنی شده است.

نوری افزود که مقام‌های امنیتی در گذشته وعده داده بودند که در قسمت تجهیز نیروهای امنیتی و به خصوص جابه‌جاسازی اردوی منطقه‌ای در غزنی توجه می‌شود. به گفته او، هرچند اردوی منطقه‌ای تشکیل شده و آموزش دیده‌اند، اما تاکنون این اردو به دلیل نبود امکانات جابه‌جا نشده است.

سخنگوی والی غزنی از جانب دیگر گفت که سرپرست وزارت دفاع ملی، فرمانده مأموریت حمایت قاطع و معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله وعده داده‌اند که امکانات و تجهیزات نظامی و وسایط زرهی برای نیروهای امنیتی مستقر در غزنی انتقال خواهد شد و به زودترین فرصت در بخش تأمین امنیت راه‌ها، ایجاد استحکامات نظامی و پاسگاه‌ها در مسیر شاهراه نمبر یک عملاً اقدام می‌شود.

این چهارمین سفر اسدالله خالد از زمان تقرری او به عنوان سرپرست وزارت دفاع ملی به ولایت غزنی است. هم‌چنان اسکات میلر در جریان امسال سه بار به ولایت غزنی سفر کرده‌ است.

عارف نوری می‌گوید که هدف سفر مقام‌های بلندپایه امنیتی به غزنی، ضمن بررسی وضعیت امنیتی این ولایت، پی‌گیری وعده‌های قبلی و هم‌چنان دلجویی از مردم این ولایت به خاطر وقوع حمله موتربمب بوده است.

گروه طالبان روز یک‌شنبه، شانزدهم سرطان، در حالی که یک هیأت از این گروه در دوحه پایتخت قطر با نماینده‌گانی از افغانستان در یک نشست بین‌الافغانی صلح شرکت کرده و سرگرم گفت‌وگو بودند، «حوزه ششم امنیت ملی» در منطقه «شامیر» شهر غزنی را هدف حمله موتربمب قرار داد. در این حمله، شش نفر به شمول دو نظامی کشته شدند و ۱۹۱ نفر دیگر زخم برداشتند. چهار کشته و ۱۸۲ زخمی این رویداد غیرنظامی و عمدتاً دانش‌آموزان مکتب بودند. این حمله با واکنش بی‌شماری روبه‌رو شد. پیش‌تر از آن نیز شهر غزنی شاهد انفجار یک ماین جاسازی شده در یک مسجد بود که جان دو نفر را گرفت و ۲۰ نفر دیگر را زخمی کرد. مسوولیت این رویداد را گروه طالبان برعهده نگرفت.

غزنی در جنوب یکی از ولایت‌های ناامن به شمار می‌رود. این ولایت باری در سال ۱۳۹۷ برای مدت کوتاهی به صورت موقت به دست طالبان سقوط کرد، اما با اعزام نیروهای تازه، گروه طالبان که از چند جهت بر این شهر حمله کرده بود، عقب رانده شد.  

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن