مال‌باخته‌گان آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه غرامت دریافت می‌کنند

۸صبح، هرات: حکومت نخستین بخش غرامت به متضرران گمرک اسلام‌قلعه هرات را پرداخت می‌کند. قرار است مبلغ هشت میلیون دالر به مجموع موترداران آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه پرداخته شود.

نماینده‌گان متضراران آتش‌سوزی این گمرک می‌گویند که مبلغ پرداختی به زودی از سوی اداره مستوفیت هرات، طی کارشیوه‌ای خاصی از طریق بانک برای مالکان موترها داده می‌شود.

بصیر آرین، نماینده موترداران متضرر، به روزنامه ۸صبح می‌گوید هیأتی که به منظور بررسی ابعاد مختلف آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه به هرات آمده بود، میزان خسارت مالکان موترهای باربری را ۳۳ میلیون دالر امریکایی برآورد کرده بود که حالا قرار است قسمتی از این مبلغ هنگفت از سوی وزارت مالیه برای مالکان موترها پرداخته شود.

او تأکید می‌کند که از مجموع مبلغ هشت میلیون دالر امریکایی که حکومت برای پرداخت غرامت برای مالکان موترها در نظر گرفته، در بدل هر موتر باربری، مبلغ ۱۰‌هزار دالر امریکایی با حضور هیأتی از نهادهای مختلف از سوی اداره مستوفیت هرات پرداخته می‌شود.

در آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه هرات، یک‌هزار و ۲۵۴ موتر باربری طعمه آتش شد. ارزش هر موترباربری بین ۳۵ تا ۵۰ هزار دالر امریکایی قیمت‌گذاری شده بود که اوسط آن بین ۳۵ هزار دالر تعیین شده و از این میان ۴۹ موترباری از کشورهای ایران و ترکیه بوده که شامل پرداخت غرامت نمی‌شود.

به گفته نماینده موترداران متضرر، با پرداخت مبلغ هشت میلیون دالر پول نقد و حدود سه تا چهار میلیون لاشه‌های موترهای سوخته، یک سوم ارزش مجموعی هر موتر به مالک آن با رویت اسناد، از سوی هیأت متشکل از نهادهای مختلف حکومتی و مردمی پرداخت می‌شود.

قرار است باقی مانده غرامت موترداران متضرر گمرک اسلام‌قلعه، پس از اتمام دعوای حقوقی دولت با شرکت چند ملیتی تی‌سی‌آر‌سی «TCRC» پرداخت شود.

شرکت چند ملیتی تی‌سی‌آر‌سی «TCRC» در بخش کنترل مواد نفتی در گمرکات فعالیت دارد و هیأت مرکزی که برای بررسی به هرات آمده بود، از این شرکت به عنوان مقصر اصلی آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه نام برده و دولت علیه این شرکت دعوای حقوقی باز کرده است.

براساس اطلاعات، دولت افغانستان ادعا کرده است که عامل اصلی آتش‌سوزی گمرک هرات همین شرکت است و باید مجموع مبلغ متضراران این آتش‌سوزی را بپردازد.

شرکت چند ملیتی تی‌سی‌آر‌سی «TCRC» طبق قراردادی که با دولت افغانستان دارد، وظیفه آزمایش مواد نفتی را در گمرکات به دوش دارد.

دکمه بازگشت به بالا