اکادمی علوم و هنر اوزبیکستان از زادروز کمال‌الدین بهزاد تجلیل کرد

۸صبح، هرات: اکادمی علوم و هنر جمهوری اوزبیکستان از «پنج‌صد و شصت‌وپنجمین» سال‌روز تولد استاد کمال‎الدین بهزاد هروی، هنرمند و مینیاتوریست مشهور افغانستان، با برگزاری مراسمی تجلیل کرد.

در سمپوزیم بین‌المللی که با عنوان «خلاقیت‌های استاد کمال‌الدین بهزاد در تقاطع فرهنگ هنری شرق و غرب» به گونه ویدیویی برگزار شد، پژوهش‌گران و بهزادشناسان از کشورهای اوزبیکستان، ترکمنستان، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ایران، امریکا، بریتانیا، فرانسه، اسپانیا، چین و لیتوانیا اشتراک کردند.

در این سمپوزیم بین‌المللی، مقاله پژوهشی داکتر عبدالناصر صوابی، بهزادشناس و استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه هرات، در مورد زنده‌گی‌نامه، سبک هنری، زادگاه، تبارزگاه و آرامگاه استاد کمال‌الدین بهزاد، که به زبان اوزبیکی برگردان شده بود، ارایه گردید و مورد استقبال بهزادشناسان جهان قرار گرفت.

ولی‌شاه بهره، موسس فرهنگ‌سرای استاد عبدالواحد بهره و فعال فرهنگی در هرات، می‌گوید در این مقاله تحقیقی وضعیت فرهنگی و هنری عهد تیموریان هرات و حمایت و توجه ویژه شاهان تیموری از جمله شاهرخ میرزا و همسرش گوهرشاد بیگم، بایسنغر میرزا و سلطان حسین بایقرا، به خوش‌نویسان، شاعران و هنرمندان این دوران و هم‌چنان جایگاه و شخصیت استاد کمال‌الدین بهزاد و خلاقیت‌های هنری او در عرصه مکتب هنری بهزاد، ذکر شده است.

افزون بر این، ولی‌محمد حدید، از فعالان فرهنگی هرات، در این کنفرانس بین‌المللی، با بیان وضعیت فعلی مقبره استاد کمال‌الدین بهزاد و سایر میراث‌های ماندگار دوره تیموریان در هرات، خواستار همکاری مسوولان اکادمی علوم و هنر اوزبیکستان و نماینده سازمان بین‌المللی یونسکو، در مرمت و بازسازی این آثار شد.

مسوولان اکادمی علوم و هنر اوزبیکستان از حضور و اشتراک پژوهش‌گران افغانستان در این کنفرانس بین‌المللی قدردانی و از «استاد کمال‌الدین بهزاد هروی» به عنوان شخصیتی که ملت‌ها را باهم پیوند داده است، یادآوری کردند.

استاد کمال‌الدین بهزاد، هنرمند و مینیاتوریست هراتی است که آوازه فعالیت‌های هنری او به ویژه سبک هنری «مکتب بهزاد» در کشورهای گوناگون جهان از جمله کشورهای اروپایی رسیده است. این هنرمند نام‌دار پس از سال‌ها فعالیت هنری، در هرات وفات و در همین شهر دفن شد.

دکمه بازگشت به بالا