وزیر خارجه امریکا با غنی و عبدالله به صورت جداگانه دیدار کرد

۸صبح، کابل: مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا، که در یک سفر غیرمنتظره به کابل آمده است، امروز دوشنبه، چهارم حمل، با محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله به صورت جداگانه دیدار کرد.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای پمپئو و رییس جمهور غنی درباره پروسه صلح، اقدامات بعدی در این روند و اجماع منطقه‌ای برای صلح و هم‌چنان وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان، گفت‌وگو کرده است.

از جانب دیگر، سپیدار نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته است که وزیر خارجه امریکا با عبدالله عبدالله در مورد اهمیت پروسه صلح و ضرورت حل بحران سیاسى جاری میان افغا‌ن‌ها گفت‌وگو کرده است.

این دیدارها در حالی انجام شده است که اختلاف‌های سیاسی ناشی از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله هم‌چنان جاری است. تاکنون میانجی‌گری میان دو رقیب انتخاباتی و شریک پیشین قدرت در ساختار حکومت وحدت ملی، نتیجه‌خش نبوده است.

کمیسیون مستقل انتخابات حدود یک ماه پیش محمداشرف غنی را برنده اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله این نتیجه را نپذیرفته است.

محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله در نوزدهم حوت سال گذشته به صورت جداگانه مراسم تحلیف برگزار کردند.

از جانب دیگر، پروسه صلح نیز یکی از اجندای دیدارهای جداگانه مایک پمپئو با محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله بوده است.

امریکا و گروه طالبان در دهم حوت سال گذشته موافقت‌نامه‌ی صلح را در قطر امضا کردند. براساس این موافقت‌نامه‌ باید تا بیستم حوت پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های حکومت و یک هزار زندانی وابسته به حکومت از زندان‌های طالبان رها می‌شدند.

محمداشرف غنی یک روز پس از امضای این موافقت‌نامه با طرح رهایی زندانیان طالبان مخالفت کرد و آن را از صلاحیت‌های «حکومت و جزو خود‌ارادیت مردم افغانستان» توصیف کرد.

رییس جمهور غنی پس از اجرای مراسم تحلیف فرمان رهایی زندانیان طالبان را صادر کرد، اما تاکنون این فرمان اجرایی نشده است.

روز گذشته هیأت فنی دولت و طالبان برای نخستین‌بار از طریق کنفرانس ویدویویی با هم گفت‌وگو کردند. این گفت‌وگو را امریکا و قطر تسهیل کرده بودند و نماینده‌گان این دو کشور در نخستین گفت‌وگوی مستقیم دولت با گروه طالبان حضور داشتند.

دکمه بازگشت به بالا