وزیر دفاع امریکا در یک سفر غیرمنتظره به کابل آمد

۸صبح، کابل: رسانه‌های غربی گزارش کرده‌اند که مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا امروز یک‌شنبه، بیست‌وهشتم میزان، در یک سفر از پیش اعلام نشده، وارد کابل شده است. تاکنون مقام‌ها در کابل به صورت رسمی این مورد چیزی نگفته‌اند.

وزیر دفاع امریکایی در بدو ورود نخستین سفرش به کابل از زمان مأموریتش در وزارت دفاع امریکا، طبق گزارش رسانه‌های غربی در صحبت با خبرنگاران تأکید کرده است که رسیدن به یک توافق صلح  و یافتن راه حل سیاسی برای معضل افغانستان، در شرایط کنونی بهترین گزینه است.

هدف سفر وزیر دفاع امریکا به کابل زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای صلح خوانده شده است.  

در همین حال، واشنتگن پست در گزارشی نوشته است که وزیر دفاع امریکا به خبرنگاران همراهش در کابل گفته است که کشورش می‌تواند سطح حضور نیروهایش را در افغانستان به هشت هزار و ۶۰۰ نفر برساند، بدون این‌که به اهداف مبارزه با تروریسم از جمله القاعده و داعش آسیب برسد.

او در عین حال تأکید کرده است که هرنوع خروج وابسته به توافق صلح با گروه طالبان است.

امریکا حدود ۱۴ هزار سرباز در افغانستان دارد. پیش‌تر دونالد ترمپ، رییس جمهور این کشور اعلام کرده بود که بخشی‌ از نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد. هم‌زمان با آن براساس توافق نامه‌ احتمالی صلح میان امریکا و طالبان قرار بود که پنج هزار و ۹۰۰ سرباز امریکایی از افغانستان خارج شود.

امریکا سال گذشته مذاکرات صلح با گروه طالبان را آغاز کرد. هدف این مذاکرات حل مسالمت‌آمیز جنگ افغانستان و خروج سربازان امریکایی خوانده می‌شد.

امریکا و گروه طالبان نُه دور باهم روی میز مذاکره نشستند که هر دو جانب از پیش‌رفت در مذاکرات سخن می‌گفتند. دو طرف زمانی که در آستانه امضای توافق‌نامه نهایی قرار داشتند، مذاکرات توسط دونالد ترمپ متوقف شد.

دونالد ترمپ در شانزدهم سنبله مذاکرات با گروه طالبان را متوقف کرد. دلیل این اقدام حمله مرگ‌بار گروه طالبان در کابل خوانده شد که در آن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز امریکایی کشته شدند. ترمپ بعدها عدم پذیرش آتش‌بس از سوی طالبان را دلیل توقف مذاکرات خواند.

 

دکمه بازگشت به بالا