وزارت دفاع امریکا تحقیقات خود در مورد خروج این کشور از افغانستان را آغاز کرد

۸صبح، کابل: رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) روند بررسی خود در مورد عقب‌نشینی این کشور از افغانستان را آغاز کرده است.

پنتاگون روز چهارشنبه، هفدهم قوس، در بیانیه اعلام کرد، تیمی که برای بررسی خروج امریکا از افغانستان تشکیل شده بود، هفته گذشته به کارش آغاز کرده است.

 این تیم قرار است روی موارد بعد از خروج  ایالات متحده امریکا در ماه اسد سال جاری از افغانستان تحقیق کند.

براساس توافق‌نامه صلح دوحه میان امریکا و طالبان، نیروهای این کشور در ماه اسد سال جاری افغانستان را ترک کردند. پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، طالبان حملات‌شان را شدت بخشیدند و سرانجام در بیست‌وچهارم ماه اسد، کابل را تصرف و نظام پیشین را سقوط دادند.

با این همه، راب لودویک، سخنگوی پنتاگون گفته که وزارت دفاع امریکا متعهد به درک آنچه در افغانستان اتفاق افتاده، هست. از این رو وی تأکید کرده است که این وزارت بررسی هایش را در مورد خروج امریکا و تحولات که پس از خروج رخ داد، آغاز کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا، اما مشخص نکرده است که این تیم در چه مدت قرار است بررسی‌هایش در مورد تحولات پس از خروج امریکا را تکمیل کند.

لودیک گفته است: «تیم کار خود را هفته گذشته آغاز کرده است، بنابر این من در حال حاضر هیچ اطلاعات جدید در این مورد ندارم.»

این تیم در حالی بررسی‌هایش در مورد خروج امریکا از افغانستان را آغاز کرده است که پیش از این سیگار یا اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گزارشی درباره درس‌های آموخته شده از جنگ ۲۰ ساله امریکا در افغانستان منتشر کرد. این نهاد گفته بود که تحولات سیاسی در افغانستان به دلیل یک استراتژی نامنسجم و زمان بندی غیرواقعی اتفاق افتاد.

دکمه بازگشت به بالا