امریکا نیمی از سربازانش را از افغانستان خارج می‌کند

۸صبح کابل: رییس جمهور امریکا در دستوری تازه از مقام‌های نظامی این کشور خواسته است تا روند خروج دست‌کم ۷ هزار سرباز امریکایی مستقر در افغانستان را طی ماه‌های آینده آغاز کنند.

امریکا در حال حاضر حدود ۱۴ هزار سرباز در افغانستان دارد که بیشتر نقش مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان و نیز آموزش این نیروها را به عهده دارند؛ هرچند در بعضی از عملیات‌ها برای سرکوب هراس‌افگنان هم مشارکت دارند.

رسانه‌های امریکایی به نقل از دو مقام ارشد وزارت دفاع امریکا روز پنج‌شنبه بیست‌ونهم قوس، گزارش دادند که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در نظر دارد تا در چند ماه آینده حدود نیمی از سربازان امریکایی از افغانستان را خارج کند. 

گفته شده است که این دستور همزمان با تصمیم خروج سربازان ویژه امریکایی از سوریه صادر شده است.

این در حالی است که جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا پیش از این گفته بود که امریکا  برنامه‌ای برای خروج نیروهایش از افغانستان روی دست ندارد. تصمیم خروج سربازان امریکایی از افغانستان درست چند ساعت پس از آن گرفته شده است که آقای متیس، تصمیم خود مبنی بر کناره‌گیری از مقامش را تا ماه فبروی سال آینده اعلام کرد.

در همین حال، رییس‌ جمهور ترامپ نیز در تویتی نوشته است که آقای متیس تا دو ماه دیگر بازنشسته می‌شود.

تصمیم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در حالی گرفته می‌شود که نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در یک نشست سه‌روز به میزبانی امارات متحده عربی و حضور نماینده‌گان عربستان سعودی و پاکستان با نماینده‌گان طالبان رو در رو گفت‌وگو کردند. این نشست به روزهای دوشبنه، سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری برگزار شد.

حکومت افغانستان نیز هیأت مذاکره‌کننده صلح به رهبری سلام رحیمی را به امارات متحده عربی فرستاده بود. در حالی که حکومت آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان را « قریب‌الوقوع» خوانده بود، نماینده‌گان طالبان با هیأت مذاکره‌کننده حکومت وارد گفت‌وگو نشدند.

هرچند در مورد اجندای گفت‌وگوهای نماینده‌گان امریکا و طالبان گزارش‌های ضد و نقیض وجود دارد اما زلمی‌ خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که در این نشست در مورد مسایل داخلی افغانستان بحث و گفت‌وگو نشده است.

همزمان با آن، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور گفته است که هیچ کشور یا فردی حق و صلاحیت بحث در مورد ساختارهای جدید حکومتی برای افغانستان را ندارد. آقای محب هم‌چنان افزوده است که مردم افغانستان خواستار صلح پایدار می‌باشند، نه خواستار یک معامله‌ عجولانه که قربانی‌های ما را نادیده بگیرد.

دکمه بازگشت به بالا