امریکا به دنبال صلح است، اما طالبان اردوگاه‌های آموزشی خود را تبلیغ می‌کنند

منبع: لانگ وار ژورنال

نویسنده: بیل روجیو

مترجم: سیدجمال اخگر


در حالی که دولت بایدن در تلاش برای کنترل وضعیت افغانستان، به شدت بر طالبان و دولت این کشور برای مصالحه قبل از عقب‌نشینی نیروهای امریکایی در ماه می فشار می‌آورد، گروه طالبان به ارتقای ظرفیت اردوگاه‌های آموزشی خود که جنگ‌جویان جهادی آن بدون تفکیک افراد ملکی، ارتش و پولیس را مورد حمله قرار می‌دهند، ادامه می‌دهد.

طالبان در ۲۰ مارچ، تصاویر صدها تن از جنگ‌جویان انتحاری را که از اردوگاه‌های نظامی خالد بن ولید، الفتح و حضرت ابوبکر صدیق امارت اسلامی افغانستان فارغ‌التحصیل شده بودند، در و‌ب‌سایت رسمی خود «صدای جهاد» منتشر کردند.

این تصاویر استاندارد طالبان است. جنگ‌جویان طالب مجهز با سلاح‌ها، تجهیزات و وسایل نقلیه جدید در مراحل مختلف آموزش به تصویر کشیده شده‌اند. این بار، طالبان برخلاف تبلیغات قبلی تلاش کرده‌اند تا ویژه‌گی‌های عکس را که به نظر می‌رسد یک جلسه آموزشی و یا هم یک مراسم فراغت جنگ‌جویان طالب باشد، پنهان کنند.

طالبان در گذشته تلاش نمی‌کردند تا ویژه‌گی‌های اردوگاه‌های خود را پنهان کنند. اردوگاه‌های خالد بن ولید، الفتح و حضرت ابوبکر صدیق اخیراً توسط طالبان چندین بار تبلیغ شده است. به گفته طالبان، قرارگاه نظامی خالد بن ولید در واقع شبکه‌ای با ۱۲ مرکز آموزشی است.

طالبان در نوامبر ۲۰۱۶ ادعا کردند که مجتمع نظامی خالد بن ولید در ولایات (هلمند، قندهار، غزنی، غور، سرپل، فاریاب، فراه و میدان وردک) نیرو جذب می‌کند و «حدود ۳۰۰ مربی و پژوهشگر نظامی دارد» که «می‌تواند تا ۲۰۰۰ تن را در یک زمان استخدام کند و در زمینه‌های دینی، نظامی، فنی و اطلاعاتی آموزش دهد». از دیگر مراکز آموزشی که توسط طالبان تبلیغ می‌شود، می‌توان به اردوگاه «شهید استاد عاصم» در ولایت پکتیا، «انتقام‌گیران قرآن» در ولایت فاریاب، «عمر بن خطاب» در ولایت کندز و «ابودجانه» در ولایت سرپل اشاره کرد.

طالبان از موجودیت اردوگاه‌های آموزشی نظامی «صلاح‌الدین ایوبی»، «عبدالله ابن مبارک»، «الفاروق» و «نیروهای ویژه» خبر داده، ولی موقعیت آن‌ها را فاش نکرده‌اند. اردوگاه نظامی الفتح برای آموزش تشکیلات نخبه طالبان، از جمله قطعه سرخ (نیروهای ضربتی)، تیم‌های انتحاری و سایر افرادی به اصطلاح شهادت‌طلب (انتحاری) استفاده می‌شود.

سراج‌الدین حقانی و ملا محمد یعقوب در یک پیام صوتی که در جریان یک مراسم فراغت در اردوگاه نظامی الفتح در جون ۲۰۲۰ به نشر رسید، تیم‌های انتحاری طالبان را مورد ستایش قرار دادند. سراج‌الدین یکی از دو معاون امیر طالبان و رهبر با نفوذ شبکه حقانی است. یعقوب معاون دیگر طالبان و فرزند ملا عمر، بنیان‌گذار و امیر نخست طالبان است. هر دو به شدت در عملیات‌های نظامی طالبان نقش دارند.

گفته می‌شود که گروه‌های جهادی دیگر، از جمله القاعده در داخل افغانستان اردوگاه دارند. در سال ۲۰۱۵، ایالات متحده به یک اردوگاه القاعده در منطقه برمل در پکتیکا و دو اردوگاه دیگر در منطقه شورابک در ولایت کندهار حمله کرد.

جنرال جان کمبل، فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان، گفت که شورابک یکی بزرگ‌ترین اردوگاه‌های القاعده در افغانستان از زمان حمله امریکا در سال ۲۰۰۱ است. القاعده هم‌چنین اردوگاه‌هایی را در ولایات هلمند، کنر و نورستان تحت اداره داشته است.

مقامات افغان ادعا می‌کنند که القاعده در حال حاضر یک اردوگاه آموزشی را در منطقه بهرامچه ولسوالی دیشوی ولایت هلمند اداره می‌کند (لانگ وار ژورنال از موجودیت چنین اردوگاهی در سال۲۰۱۵ خبر داده بود).

دولت امریکا در سال ۲۰۱۴ اظهار داشت که حرکت المجاهدین، یک گروه تروریستی جهادی پاکستانی و از متحدان نزدیک القاعده است که «اردوگاه‌های آموزش تروریستی را در شرق افغانستان اداره می‌کند.»

ادعا می‌شود که حزب اسلامی ترکستان، اتحادیه جهاد اسلامی و جماعت امام بخاری، گروه‌های جهادی اوزبیکستانی که هم در سوریه و هم در افغانستان فعالیت می‌نمایند، اردوگاه‌هایی را در داخل افغانستان اداره می‌کنند. نیروهای ائتلاف هم‌چنین به اردوگاه‌های آموزش انتحاری جنبش اسلامی اوزبیکستان در سمنگان و سرپل حمله کرده‌اند.

علی‌رغم پافشاری طالبان بر احیای امارت اسلامی افغانستان و امیر این گروه در راس آن و ادامه همکاری با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی جهادی، دولت بایدن در تلاش است تا توافق‌نامه صلح بین طالبان و دولت افغانستان به امضا برسد.

ایالات متحده، در توافق‌نامه ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ خود با طالبان، توافق کرد که در ازای تضمین‌های مبهم و غیرقابل کنترل ضد تروریسم و آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان، افغانستان را تا اول ماه می ۲۰۲۱ ترک کند. با این حال، دولت بایدن به دنبال تمدید حضور خود است.  طالبان به صورت صریح اعلام کرده‌اند که ایالات متحده باید به مفاد توافق‌نامه پای‌بند باشد و در صورت عدم احترام به توافق‌نامه «به جهاد خود علیه نیروهای امریکایی ادامه خواهند داد».


بیل روجیو عضو ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و سردبیر مجله جنگ طولانی لانگ وار ژورنال است.

دکمه بازگشت به بالا