امریکا به دنبال افزایش ۳۰ درصدی صادرات هوایی افغانستان است

حسین حیدری

سیگار یا بازرس ویژه ایالات متحده‌ امریکا در گزارش تازه‌اش می‌گوید که امریکا در تلاش ارایه برنامه جدید برای صادرات هوایی افغانستان است. براساس این برنامه، صادرات هوایی افغانستان ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت. این برنامه برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ طرح‌ریزی شده است. در گزارش این نهاد که روز جمعه، هشتم اسد نشر شد، هم‌چنان آمده است که ایالات متحده امریکا، از مدرن‌سازی پنج میدان هوایی اصلی افغانستان در کابل، قندهار، مزار شریف، جلال‌آباد و هرات حمایت خواهد خواهد کرد.

براساس گزارش سیگار، این برنامه حدود دو هزار شغل ایجاد خواهد کرد و در کنار این روی میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی سرمایه‌گذاری بیش‌تر صورت می‌گیرد و برای صادرات هوایی افغانستان به کشور‌های بیش‌تر منطقه تلاش می‌شود.

افغانستان برای صادرات هوایی، نخستین دهلیز هوایی را حدود پنج سال پیش با فرستادن یک محموله شصت تنی از فراورده‌های زراعتی به هند تاسیس کرد. اکنون شمار این دهلیزهای هوایی به ۴۰ رسیده و حدود ٣٠٠ تاجر از طریق این دهلیزها به چندین کشور از جمله هند، امارات متحده عربی، چین، روسیه و برخی از کشورهای اروپایی، مثل بریتانیا، فرانسه و آلمان کالاهای خود را صادر می‌کنند.

هواپیماهای حامل کالاهای تجارتی از میدان‌های هوایی کابل، قندهار، هرات و مراز شریف پرواز می‌کنند. این کالاها عمدتاً شامل میوه خشک و میوه تازه، سبزیجات، گیاهان طبی، سنگ‌های قیمتی، قالین و قره‌قل می‌شود. انتقال هر کیلوگرام کالا از پنجاه سنت تا دو‌ونیم دالر امریکایی هزینه دارد و نظر به فاصله، هزینه آن متفاوت است. از مجموع هزینه انتقال تنها بیست درصد آن را تاجر و بقیه را دولت می‌پردازد.

از آغاز صادرات از طریق دهلیزهای هوایی تا کنون دولت افغانستان حدود یک میلیارد و سی‌وپنج میلیون افغانی معادل حدود سیزده‌و‌نیم میلیون دالر هزینه کرده است. هرچند گفته می‌شد برخی از این هزینه را سازمان‌های بین‌المللی می‌پردازند، اما وزارت مالیه می‌گوید که این هزینه از بودجه ملی پرداخته می‌شود. به گفته منابع، تا هنوز به ارزش بیش از ۱۷۰ میلیون دالر کالا از طریق دهلیزهای هوایی به خارج صادر شده است.

به تروریستان پاسخ‌های تکان‌دهنده داده خواهد شد

در بخشی از گزارش سیگار هم‌چنان آمده است که دولت افغانستان برای بقای خود تلاش می‌کند و ممکن است پس از تکمیل خروج نظامی ایالات متحده در ماه آگست، این دولت به دست طالبان سقوط کند. گزارش جدید سیگار می‌گوید این نگرانی وجود دارد که نیروهای امنیتی افغانستان برای مقاومتی چشم‌گیر آماده‌گی نداشته باشند.

ستاد فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) چهار روز پیش اعلام کرد که حدود ۹۵ درصد از نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شده‌اند. سنتکام گفته است که از آغاز روند خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان، وزارت دفاع این کشور ۹۸۴ بار هواپیماییC-17  را از افغانستان خارج کرده و هم‌چنان بیش از ۱۷ هزار و ۷۴ قطعه تجهیزات نظامی را برای تخریب به آژانس دفاع لوجستیکی تحویل داده است.

روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان از اول ماه می آغاز شد. طبق اعلام کاخ سفید، قرار است این روند تا آخر ماه آگست تکمیل شود. جان ساپکو، بازرس ویژه‌، گفته است: «روند کلی به‌وضوح برای دولت افغانستان نامساعد است و در صورتی که به این وضع رسیده‌گی نشود و اوضاع به حال قبل باز نگردد، بیم آن می‌رود که دولت آن کشور با بحران موجودیت رو‌به‌رو شود.» او هشدار داده است که طالبان هیچ دلیلی ارایه نکرده‌اند که نشان دهد آن‌ها از حملات خود خواهند کاست. در این گزارش آمده است: «به رغم درخواست‌های مکرر مقام‌های امریکایی از طالبان برای کاهش میزان خشونت در راستای تعهدات‌ آن گروه در توافق با ایالات متحده، طالبان چنین نکرده‌اند.

در همین حال لطیف محمود، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در واکنش به این قسمت گزارش سیگار می‌گوید: «ما هزاران سال وجود داشته‌ایم و هزاران سال دیگر وجود خواهیم داشت. ملت و دولت این خطه قهرمان‌خیز، آزمون‌های جدی را پشت سر گذرانده‌اند.» آقای محمود می‌افزاید که آنان به تروریستان پاسخ‌های تکان‌دهنده خواهند داد.

با گسترش بی‌پیشینه جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در ولایت‌های مختلف، هزاران خانواده آواره و همین‌طور هزاران غیر‌نظامی زخمی و کشته شده‌اند. براساس گزارش یوناما یا نماینده‌گی دفتر سازمان ملل متحد در کشور، تنها در جریان دو هفته گذشته در ولایت قندهار حدود ۷۰۰ غیر‌نظامی به شمول زنان و کودکان زخمی و کشته شده‌اند. پیش‌تر وزارت دولت در امور صلح نیز اعلام کرده بود که در چهار ماه گذشته در کشور دو هزار و ۵۶۶ غیرنظامی در نتیجه حملات طالبان کشته و سه هزار و ۲۹ تن دیگر زخمی شده‌اند. در گزارش یوناما هم‌چنان آمده است که از شروع سال ۲۰۲۱ به این سو ۳۲۹ هزار و ۵۴۶ تن در کشور مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

با این حال دیده شود که این کشتار و آواره‌گی مردم افغانستان چه وقت پایان می‌یابد.

دکمه بازگشت به بالا