امریکا به هزاران افغان فاقد اسناد، وضعیت حفاظت شده موقت می‌دهد

۸صبح، کابل: رسانه‌های امریکایی روز چهارشنبه، ۲۵ حوت، گزارش داده‌اند که دولت بایدن به افغان‌هایی که فاقد وضعیت قانونی دایمی در ایالات متحده هستند، وضعیت حفاظت شده موقت می‌دهد. به این ترتیب آنان در برابر اخراج از امریکا محافظت می‌شوند.

طبق گزارش رسانه‌ها، وضعیت حفاظت شده موقت از اتباع کشورهای تعیین شده ساکن در ایالات متحده از اخراج احتمالی در صورت واجد شرایط بودن محافظت می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد که برای مجوز کار درخواست دهند و آزادانه سفر کنند.

دولت بایدن اعلام کرده است که این وضعیت را به دلیل درگیری‌های مسلحانه جاری و شرایط فوق‌العاده و موقتی افغانستان که مانع از بازگشت سالم اتباع این کشور می‌شود، تعیین کرده است.

الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی دولت بایدن، در بیانیه‌ای گفته است: «این برنامه به محافظت از اتباع افغانستان که قبلاً در ایالات متحده زنده‌گی می‌کردند از بازگشت به شرایط ناامن کمک می‌کند.»

این برنامه هم‌چنان حمایت‌ها و تضمین‌های بیش‌تری را برای شرکای مورد اعتماد و افغان‌های آسیب‌پذیری که از ماموریت‌های نظامی، دیپلماتیک و بشردوستانه ایالات متحده در افغانستان در ۲۰ سال گذشته حمایت کرده‌اند، ارایه خواهد کرد.

هم‌چنان این برنامه شامل هزاران افغانی می‌شود که با ویزای دانشجویی، کاری و توریستی وارد ایالات متحده شده‌اند و اکنون به دلیل سقوط حکومت پیشین و روی کار آمدن حکومت سرپرست، دیگر نمی‌توانند به افغانستان برگردند.

گفتنی است که امریکا پس از سقوط حکومت پیشین حدود ۸۰ هزار افغان را به‌عنوان بخشی از «عملیات خوش آمدید از متحدان» در این کشور اسکان داده است.

برخی از افراد تخلیه شده که از طریق ویزای مشروط بشردوستانه وارد ایالات متحده شده‌اند و ممکن است واجد شرایط دریافت مزایای نقدی و پزشکی دولت ایالات متحده باشند که باعث می‌شود در کوتاه‌مدت کم‌تر از برنامه وضعیت حفاظت شده موقت استفاده کنند.

افغان‌هایی که با آزادی مشروط وارد شده‌اند، می‌توانند در ایالات متحده درخواست پناهنده‌گی بدهند، اما دولت بایدن از کنگره خواسته است تا قانونی را تصویب کند که مسیر مستقیم‌تری را برای شهروندی به آن‌ها ارایه دهد.

دکمه بازگشت به بالا