امریکا گزینه حذف سپاه پاسداران ایران از فهرست سیاه را بررسی می‌کند

برخی از رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که پس از سال‌ها، دولت امریکا می‌خواهد گزینه بیرون کردن نیروی سپاه پاسداران ایران از فهرست سیاه را بررسی کند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه، ۱۶ مارچ به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده است که دولت این کشور در حال بررسی حذف سپاه پاسداران ایران از لیست سیاه خود در برابر تضمین‌هایی از این کشور است.

مقام‌های امریکایی به این‌ خبرگزاری گفته‌اند که این کشور هنوز تصمیم نگرفته در برابر چه تعهدی از سوی ایران به این اقدام دست بزند.

سپاه پاسداران ایران در سال ۲۰۱۹ از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا در فهرست گروه‌های تروریستی این کشور اضافه شد.

این منبع به شرط افشانشدن نامش به رویترز گفته است که دولت بایدن در حال بررسی این است که آیا می‌تواند در برابر نوعی تعهد در زمینه فعالیت‌های منطقه‌ای و سایر فعالیت‌های سپاه پاسداران، نام این ارگان را از فهرست گروه‌های تروریستی امریکا بردارد یا خیر.

این در حالی است که ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در پاسخ به سوالی درباره احتمال حذف سپاه پاسداران از لیست سیاه آن کشور، اظهار نظری نکرد؛ اما افزود که رفع تحریم‌ها علیه ایران هسته اصلی مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای است.

با این حال، منابع ایرانی هم گفته‌اند که این کار بدون دادن امتیازات بزرگ ممکن نیست.

این در حالی است که چند روز پیش مذاکرات برجام میان ایران، امریکا و برخی از کشورهای اروپای بی‌نتیجه پایان یافت و دلیل آن هم «گروگان‌گیری» این مذاکرات از سوی روسیه عنوان شد.

دکمه بازگشت به بالا