امریکا یک تاجر افغان را به اتهام هم‌دستی با شبکه پول‌شویی برای سپاه ایران تحریم کرد

۸صبح، کابل: دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت مالیه امریکا، از تحریم یک «شبکه‌ بین‌المللی قاچاق نفت و پول‌شویی» وابسته به سپاه پاسداران ایران خبر داده است.

این دفتر گفته که شبکه یاد شده، امکان فروش صدها میلیون دالر نفت ایران را برای تامین مالی نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان فراهم کرده است.

وزارت مالیه امریکا دو شهروند ایرانی به ‌نام‌های بهنام شهریاری و رستم قاسمی را رهبران این شبکه فروش نفت معرفی کرده است.  این وزارت در بیانه‌ای گفته است که رستم قاسمی از طریق یک شرکت مستقر در روسیه (RPP LLC) میلیون‌ها دالر را انتقال داده تا در اختیار نیروی قدس سپاه قرار بگیرد.

در این میان، کمال‌الدین غلام‌ نبی‌زاده، معروف به کمال نبی‌زاده، تاجر افغان و مدیر پیشین این شرکت، نیز متهم شده که با هماهنگی دستگاه اطلاعاتی روسیه امکان پرداخت این مبالغ به نیروی قدس را فراهم کرده است.

از این‌ رو، وزارت دارایی امریکا کمال‌الدین غلام نبی‌زاده را بر‌اساس فرمان اجرایی «جلوگیری از تامین مالی تروریسم» به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است. گفته شده که آقای نبی‌زاده زمانی کاردار افغانستان در مسکو بوده  است.

امریکا می‌گوید شرکت زمان‌اویل مستقر در امارات متحده هم با شرکت دولتی نفت روسیه همکاری کرده تا محموله‌های بزرگ نفت ایران را به نفع نیروی قدس به شرکت‌هایی در اروپا بفروشد.

دکمه بازگشت به بالا