امریکا از سکوت کشورهای اسلامی در قبال وضعیت مسلمانان چین انتقاد کرد

نماینده امریکا در امور آزادی‌های مذهبی از سکوت کشورهای اسلامی در برابر «بازداشت‌های جمعی» اویغورهای مسلمان در چین ابراز یأس و ناامیدی کرد.

به گزارش رادیو فردا، سام براونبَک در گفت‌وگو با روزنامه گاردین گفته است که بخش بزرگی از جامعه اسلامی نمی‌خواهند به حقوق خودشان توجهی نشان دهند.

وی اظهار امیدواری کرد که مردم کشورهای اسلامی درباره بازداشت حدود یک میلیون اویغور مسلمان در چین آگاه شوند و حاکمان خود را وادار کنند که سکوت خود را بشکنند.

تاکنون اکثر کشورهای عمده اسلامی از جمله عربستان، امارات و مصر به بازداشت جمعی اویغورهای چین واکنش چشم‌گیری نشان نداده‌اند.

وی از ترکیه به‌ خاطر واکنش‌هایی که نشان داده، تشکر کرده و گفت که علت سکوت اکثر حاکمان اسلامی این است که حقوق بشر در کشورهای آن‌ها نیز وضعیت بدی دارد.

دولت دونالد ترمپ کارزار انتقادی گسترده‌ای علیه چین در رابطه با وضعیت مسلمانان اویغور در ولایت سین‌کیانگ در غرب این کشور به راه انداخته است. از سال ۲۰۱۶ ده‌ها مسجد و زیارتگاه اویغورها در این ولایت بسته شده و بازداشت‌های گسترده‌ای انجام شده است.

امریکا اخیراً جنگ تعرفه‌ها با چین را آغاز کرده، اما در رابطه با بازداشت جمعی اویغورهای چین تحریمی علیه این کشور وضع نکرده است، اگرچه آقای براونبَک می‌گوید که نمی‌توان مطمین بود که تحریمی علیه چین وضع نشود.

Comments are closed.