امریکا شش شخص حقیقی و سه شرکت ایرانی را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری امریکا اعلام کرد شش شخص حقیقی و سه شخص حقوقی ایران را به «اتهام میلیون‌ها دالر انتقال مالی به نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

به نقل از رادیو فردا وزارت خزانه‌داری امریکا گفته مشغول همکاری با امارات متحده‌ی عربی است تا شبکه‌ی دسترسی مالی بانک مرکزی ایران به ذخایر ارزی در بانک‌های خارجی را مختل کند.

مسعود نیک‌بخت، سعید نجف‌پور و حسن خدایی، سه شخص حقیقی هستند که وزارت خزانه‌داری امریکا به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

به گفته‌ی بیانیه‌ی وزارت خزانه‌داری امریکا، مسعود نیک‌بخت از نیروهای رسمی سپاه قدس است که با مقداد امینی که یک صراف است، همکاری کرده. سعید نجف‌پور،‌ مدیرکل جهان ارس کیش است که یک شرکت صوری متعلق به سپاه پاسداران محسوب می‌شود. حسن خدایی هم همکار محمدرضا خدمتی بوده که او هم صراف است و با شرکت‌های صوری سپاه پاسداران برای انتقال پول همکاری کرده است.

محمدرضا خدمتی ولدزاقرد، مقداد امینی و فواد صالحی هم در فهرست دیگر اشخاص حقیقی هستند که تحریم شده‌اند. محمدرضا خدمتی و مقداد امینی به دلیل فعالیت به دلیل تلاش‌های حمایتی و خدماتی و مالی برای شاخه قدس سپاه پاسداران و فواد صالحی هم به همین اتهام‌ها در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

سه شرکت ایرانی تحریم شده عبارت اند از جهان ارس کیشِ، صرافی راشد و شرکت تعاونی محمدرضا خدمتی و شرکا. به گفته‌ی بیانیه‌ی وزارت خزانه‌داری امریکا، اشخاص حقیقی یاد شده از راه این سه شرکت، فعالیت‌های خود را دنبال کرده‌اند.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری امریکا روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «رژیم ایران و بانک مرکزی از سازمان‌های امارات عربی متحده سوءاستفاده کرده‌اند تا دلار امریکا را به دست آورده و به مصرف شاخه‌ی قدس نیروهای سپاه پاسداران و اهداف شریر آن‌ها برسانند.»

این بیانیه می‌گوید: «از جمله‌ی این فعالیت‌ها، رساندن پول و سلاح به عوامل غیرمستقیم ایرانی در منطقه است و از راه مخفی‌کردن این‌که دالر‌های امریکا به چه منظوری به دست آمده، دست به این اقدام زده‌اند.»

وزارت خزانه‌داری گفته است که این شش شخصیت حقیقی و سه شخصیت حقوقی را تحت اجرای قانون مرتبط با کنترول به فعالیت‌های مشکوک به اقدام تروریستی تحریم کرده است. در حساب کاربری تویتر وزارت خزانه‌داری امریکا طرحی از نحوه‌ی همکاری این افراد، همرسان شده است.

این نخستین اقدام تحریمی امریکا،‌ دو روز پس از دستور دونالد ترمپ برای خروج امریکا از پیمان اتمی موسوم به برجام است.

دیدگاه are closed.