ملل متحد از طالبان در مورد تأمین مصونیت کارهای بشردوستانه ضمانت کتبی می‌گیرد

۸صبح، کابل: مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری این سازمان می‌گوید که پس از وعده‌های شفاهی، قرار است از طالبان در مورد مسایل بشردوستانه، به‌شمول مصونیت کارگران زن و مرد و آزادی کار نهادها، ضمانت کتبی گرفته شود.

او که روز شنبه، بیستم سنبله صحبت می‌کرد، ابراز امیدواری کرد که این نامه طالبان را روز دوشنبه، بیست‌ودوم سنبله در نشست بشردوستانه سازمان ملل متحد دریافت کند.

معاون دبیرکل سازمان  ملل از «حقوق زنان و دختران» و «مسایل بشردوستانه» به عنوان موضوعات مورد بحث در دیدار اخیرش با طالبان یاد کرد.

به گفته گریفیتس، او با طالبان در مورد شرایط لازم برای عملکرد نهادهای بشردوستانه، ‌از جمله امنیت کارگران، آزادی نهادهای بشردوستانه در استخدام کارگران زن و مرد و اطمینان از این‌که عملیات به گونه آزادانه توسط نهادها کنترل شود، بحث و گفت‌وگو کرده است.

به باور او، وضعیت میلیون شهروند افغان وخیم است و نصف کودکان زیر پنج سال کشور در معرض سوء تغذیه قرار دارند.

گریفیتس افزود که دو سوم نفوس افغانستان پیش از رخ‌دادهای اخیر (سقوط حکومت و اعمال محدودیت‌های مالی بر افغانستان) به کمک‌های بشردوستانه نیاز داشتند.

او هم‌چنان تصریح کرد که درخواست فوری برای کمک به افغان‌هایی که به دلیل جنگ بی‌جاشده‌اند، طرح‌ریزی شده است، اگر مسایل مالی آن به زودی روبه‌راه شود.

به باور دبیرکل سازمان ملل متحد، درخواست فوری برای بیش از ۶۰۰ میلیون دالر به منظور کمک به ۱۱ میلیون شهروند در جریان سال روان، فرصتی برای بیان نیازهای افغان‌ها به کشورهای عضو و هم‌چنان مشارکت این کشورها با ملل متحد برای برآورده ساختن آن در شرایط دشوار کنونی است.

او افزود که با دیدار از افغانستان، دریافته است که دو سوم بی‌جاشده‌گان خواستار برگشت به خانه‌های‌ ‌شان هستند.

با این حال به گفته گریفیتس، یک سوم این افراد به دلیل نحوه برخورد احتمالی طالبان نگران‌اند و دو سوم دیگر نیز برای برگشت، به هزینه حمل‌ونقل و کمک به منظور بازسازی خانه‌های شان نیاز دارند.

او استفاده درست این پول را وابسته به تأمین ثبات در منطقه و شرایطی دانست که مردم افغانستان به جای فرار به خارج، درکشورشان بمانند.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد افزود که این نهاد نیازهای بشردوستانه را با توجه به وضعیت کنونی دوباره ارزیابی کرده است و ابراز امیدواری کرد که تعهدات روز دوشنبه، بیست‌ویکم سنبله، زمینه را برای پیشرفت فراهم کند.

هم‌چنان به گفته او، طالبان تعهد کرده‌اند که حقوق زنان و دختران را با در نظر گرفتن دین اسلام و فرهنگ افغانی، رعایت می‌کنند.

با این حال گریفیتس گفت که چگونه‌گی اطمینان از ادامه همکاری‌های بین‌المللی هم‌زمان با نگرانی‌ها در مورد از  دست رفتن حقوق زنان، نیاز به بحث‌های بیش‌تری دارد تا طرف‌ها به معنای واقعی آن دست یابند.

او با اشاره به لت‌وکوب معترضان در اعتراضات مسالمت‌آمیز اخیر، گفت که بحث حقوق زنان برای مردم افغانستان و جامعه جهان مهم است.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد که طالبان برای قدرت آماده‌گی نداشته‌اند و حتا خودشان نیز تصور نمی‌کردند که به این زودی قدرت را در دست گیرند.

او اما افزود که پس از نشست‌های اخیر با نماینده‌گان پاکستان و قطر، احتمال می‌دهد که طرز نگرش طالبان نسبت به این مسایل تغییر کرده باشد.

به گفته گریفیتس، طالبان اکنون به وضوح درک می‌کنند که برای ارایه کمک به مردم افغانستان، به جامعه جهانی نیاز دارند.

او دلیل این کار را «وضعیت اقتصادی بسیار دشوار» افغانستان دانست؛ زیرا به گفته معاون دبیرکل ملل متحد، هم اکنون بانک‌ها بسته است و هم‌زمان با نبود پول در سیستم، معاش مردم پرداخت نشده است.

گریفیتس افزود که همین موارد سبب می‌شود که طالبان تعهدات‌شان را عملی کنند و ابراز میدواری کرد که وعده‌ها به عمل بدل شود.

گفتنی است که نشست بشردوستانه سازمان ملل متحد روز دوشنبه، بیست‌ودوم سنبله در ژنو برگزار می‌شود و قرار است که کشورهای مختلف در آن برای حمایت از همکاری‌های بشردوستانه با مردم افغانستان به گونه مجازی شرکت کنند.

دکمه بازگشت به بالا