سازمان ملل بر وضعیت حقوق بشر در ونزویلا نظارت می‌کند

میشل باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل، با بیان این‌که اوضاع انسانی در ونزویلا وخیم است، از تعیین دو نماینده برای نظارت از وضعیت حقوق بشر در این کشور خبر داده است.

خانم باچله پس از پایان سفر سه روزه‌اش به کاراکاس به خبرنگاران گفت: «ما با دولت ونزویلا بر سر تعیین دو ناظر برای رسیده‌گی به وضعیت حقوق بشر در این کشور به توافق رسیدیم. دو نماینده کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار است برای بررسی اوضاع انسانی در این کشور مستقر شوند.»

یورونیوز به نقل از این مسوول بلندپایه سازمان ملل متحد گزارش داد که ناظران کمیشنری عالی حقوق بشر علاوه بر نظارت مستمر بر وضعیت حقوق بشر، مأموریت خواهند داشت تا مساعدت و مشورت‌هایی را نیز در اختیار ساکنان این کشور قرار دهند.

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بخش دیگری از اظهاراتش خواهان آزادی فوری اعضای اپوزیسیون شد که در پی ناآرامی‌های اخیر دستگیر و زندانی شده‌اند.

میشل باچله در این خصوص تصریح کرد: «از مقامات دولت می‌خواهم تمام افرادی که زندانی و یا از آزادی محروم شده‌اند را از حبس رها کنند، زیرا آن‌ها تنها در راه مسالمت‌آمیز در پی احقاق حقوق مدنی خود بوده‌اند.»

گفتنی است که نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزویلا، به مدت دو ساعت با کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت‌وگو کرده و متعهد شده است که توصیه‌هایش را با جدیت مورد بررسی قرار دهد. مادورو به تازه‌گی سکان هدایت کشور بحران‌زده‌اش را از سقوط در جریان اقدام کودتاگونه خوان گوایدو، رهبر نوظهور اپوزیسیون، نجات داده است.

به گزارش سازمان غیردولتی «فورو پنال»، در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰ نفر به دلایل سیاسی در زندان‌های ونزویلا محبوس‌اند.

جدا از سرکوب شدید مخالفان، وضعیت وخیم اقتصادی که با تورم فوق‌العاده سنگین، گرانی، کمبود مواد غذایی و نیز قطعی مکرر جریان برق همراه شده، میلیون‌ها نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها، بیش از چهار میلیون نفر از ساکنان ونزویلا از سال ۲۰۱۵ تاکنون این کشور را ترک کرده‌اند.

به گزارش سازمان ملل متحد حدود ۷ میلیون نفر یا به عبارتی یک چهارم جمعیت این کشور برای سپری کردن یک زنده‌گی عادی، هم‌چنان نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

دکمه بازگشت به بالا